Aktuality z roku 2008


17.11.2008 „Čečechy“ blízko, Čečensko daleko

aneb dojmy z cesty na Kavkaz, která se uskutečnila ve dnech 11. - 19. října 2008

Jana Hradilková

více >>

 

 

17.11.2008 Otázky nad výstavou „Čečna - konečné řešení“

Tato výstava putuje po různých místech v Čechách již cca půl roku díky nasazení zřejmě nejpracovitějšího aktivisty v Čechách pana Šinágla. Panu Šináglovi jsem osobně před několika měsíci vysvětlila, proč ji nechci a nemůžu propagovat.

Přemýšlela jsem, proč ve mně pořádání této výstavy vyvolalo takový odpor a proč ji já osobně vnímám jako temný bulvár velmi pochybné etické hodnoty. Když ji teď dokonce uvádí i Knihovna Václava Havla..

více >>

 

 

1.11.2008 Vývoj a podoba islámu v Čečensku

Islám se v Čečensku v průběhu posledních dvou desetiletí stal jedním ze stavebních prvků konsolidace i rozdělení čečenské společnosti. Po rozpadu Sovětského svazu a následném vypuknutí válečného konfliktu nehrálo náboženství významnější roli. Válka se nesla spíše ve znamení sekulárních doktrín nacionalismu a separatismu. Po skončení této první války a před vypuknutím druhé se společnost nacházela v rozkladu a čečenský „stát“ se zmítal v chaosu. Právě takové prostředí vytváří vhodné podhoubí pro šíření extremistických myšlenek. Proto se i v Čečensku začalo dařit fundamentalistickému islámskému směru, v českém prostředí známém jako wahhábismus.

Na otázku jak vlastně islám v Čečensku vypadá, jaký byl jeho vývoj, tradice a jaké jsou jeho současné radikální varianty, se snaží odpovědět tento příspěvek.

Více na Prague Watchdog

 

 


25.10.2008 Česko-čečenské setkání na Kavkaze

V týdnu od 11. do 19. října proběhlo dlouho plánované česko-čečenské pracovní setkání na Kavkaze. Za českou stranu se zúčastnila tentokrát pouze Jana Hradilková - ostatní jinak odhodlaní a aktivní členové české skupiny přátel Čečenska se kvůli typicky podzimnímu pracovnímu vytížení k cestě neodhodlali...

více >>

 

 

3.10.2008 Vychází kniha s čečenskými pohádkami

Čečenské pohádky si poprvé budou moci přečíst i čeští čtenáři. Vyjdou v rámci knihy "Pohádky z jiných světů", jejíž vznik iniciovala organizace Medela (podrobnosti ZDE). Kniha, která bude obsahovat také příběhy z České republiky, Keni a Guatemaly, je završením benefiční kampaně na podporu čtyř projektů - jedním z nich je i náš projekt založení dívčí školy v Grozném.

Křest knihy proběhne 7. října. Několik čečenských pohádek si můžete přečíst i na tomto webu.

 

 


15.09.2008 Čečeni soucítí s Gruzií

ČEČENSKO - Boje v Jižní Osetii a následná invaze ruských vojsk na gruzínské území se staly v Čečensku nejvíce diskutovaným tématem těchto dní. Na rozdíl od počátku devadesátých let minulého století, kdy Čečensko Abcházce a jižní Osetince bezpodmínečně podpořilo, dnes většina Čečenců soucítí s gruzínskou stranou, přestože pluky GRU specnaz Vostok a Zapad tvořené etnickými Čečenci bojovaly na straně Jižní Osetie.


15.09.2008 Centrum Doezal v Grozném: Leden - srpen 2008

pratelska_pomoc.jpgV úvodu znovu opakuji už několikátým rokem - to, co v Čečensku děláme, není humanitární pomoc. Osmým rokem spolupracujeme ku vzájemnému prospěchu a společně s občankami města, které bylo před osmi lety téměř srovnáno se zemí. Společně vymýšlíme a uskutečňujeme nápady, které jim i druhým pomáhají najít ztracenou rovnováhu, poprat se s nesnázemi života, poznamenaného katastrofou.


28.08.2008 Grozněnské děti opět u Kaspického moře

DSC00016.jpgLoni jsme se společně s kolegyněmi z Grozného odhodlaly k uskutečnění troufalé myšlenky - umožnit dětičkám z neúplných a nejchudších rodin vyjet na týden nachytat energii z moře, slunce a vitamínů do lázní Izberbaš u Kaspického moře. Právě jsem dostala esemesku od Rozy Muzajevy, naší služebně nejstarší kolegyně a místní ikony pomoci potřebným: Skupina žen a dětí dorazila v pořádku, počasí je přejícné a všichni jsou spokojení.


22.08.2008 O Čečensku v Českém rozhlase

Lékaři bez hranic vydali seznam deseti zapomenutých krizí světa. Český rozhlas Leonardo se každý měsíc věnuje jedné z nich. Tématem srpna bylo Čečensko a jedním z hostů vysílání byla i Jana Hradilková. Jednotlivé pořady si můžete poslechnou i přečíst na stránkách Českého rozhlasu Leonardo:

 

 

 

21.08.2008 Čečenský večer v klubu Cross

Nové informace o životě v dnešním Čečensku měli příležitost získat zájemci v rámci Čečenského večera v neděli 17. srpna v klubu Cross v pražských Holešovicích. Tématem večera, během něhož se promítly tři dokumentární filmy, byl "Berkat v Čečensku 2001 - 2008: Otvírání a hledání společného".


31.07.2008 Změna bankovního účtu!!!

Upozorňujeme naše přispěvatele, sponzory a dárce na důležitou změnu v bankovních udajích našich sbírkových učtů. Z důvodu sloučení eBanky s Raiffansenbank se změnily následující údaje:

  • Jméno banky: Raiffeisen Bank
  • Kód banky (za lomítkem): 5500

Přehled variabilních symbolů pro jednotlivé sbírky najdete ZDE.

 

 

 

4.07.2008 Ozdravný pobyt u moře pro děti z Grozného

DSC00077.JPG

Téměř tři desítky dětí z deseti nejhůře postižených rodin v Grozném se i letos chystají na ozdravný pobyt u Kaspického moře. Navazujeme tak na akci z loňského července, kdy naše kolegyně v Čečensku s naší finanční pomocí zorganizovaly pobyt poprvé (podrobnosti ZDE). Byl to jeden z nejúspěšnějších projektů Komunitního centra v Grozném, k jehož zopakování můžete přispět i vy..

Loňský pobyt se uskutečnil u Kaspického moře v sousedním Dagestánu v sanatoriu Priboj. Je to léčebna pro děti s anemií, plicními chorobami a poruchami imunity. Pro čečenské děti, jejichž zdravotní stav není příliš radostný, byl pobyt u moře uskutečněním pohádkového snu. Celkové radosti z akce přispěl i postoj ředitele sanatoria, který se o děti nejen úžasně postaral, ale celé skupině poskytnul výraznou slevu.


4.07.2008 Indiáni Ruska

said.jpg"Naprostý respekt k individualitě a zároveň potřeba soudržnosti vtiskly do genů Čečenců reflexy, po staletí předávané. Úctu ke starším a zvláštní smysl pro osobní čest si tento národ zachoval dodnes a myslím, že je pro ně důležitější než islám samotný," říká v rozhovoru pro časopis Lidé a země Jana Hradilková.4.07.2008 Rozhovory o naší práci

grozny08.jpgV dubnu 2008 jsme se rozhodli vyslat do Grozného naši novou mladou spolupracovnici Julii Ahlert. Julie je poloviční Němka, narodila se v Irkutsku, žije v Německu a v České republice je na roční dobrovolnické stáži. Mluví dobře česky, a její zaujetí pro Čečensko bylo natolik přesvědčivé a přímočaré, že jsme se prostě museli dát dohromady. Je to vlastně první studentka a průkopnice, kterou jsme se odvážili poslat „tam", a ještě k tomu ji pracovně zaúkolovat. Původně měla Julie zůstat v Grozném v komunitním centru Semja měsíc, nakonec jsme si všichni velmi oddychli, když se vrátila za týden.3.07.2008 Novinky Čečenské sekce od zimy do jara 2008

Začátkem července je snad období velké nejistoty a narůstajících problémů ukončeno - na účet Berkatu přichází z ministerstva vnitra platba na 1. kvartál 2008. končí tak období čekání a nejistoty, zda budeme moci pokračovat v našich projektech.
více >>

 

 

 

6.07.2008 Zveme vás na čečenský večer v Cross-klubu

tanec.jpgSrdečně zveme všechny přátele, sponzory, příznivce a zájemce o čerstvé informace o životě v dnešním Čečensku na Čečenský večer v Cross-klubu v Holešovicích, který se uskuteční 17. srpna od 20.30 hodin. Setkáte se s lidmi, kteří se práci v Čečensku věnují již osmým rokem, s mladou rusko-německou studentkou, která byla letos jako dobrovolnice na pracovní návštěvě v Komunitním centru Semja v Grozném nebo s Čečenci, kteří v Česku nacházejí nový domov.

Téma večera: Berkat v Čečensku 2001 - 2008: Otvírání a hledání společného.

http://crossclub.cz/program-detail/526/