Aktuality z roku 2009

 


3.12.2009 Groznyj, listopad 2009

zaindi.jpgNové domy, opravené ulice, na každém rohu Grozného portrét Ramzana Kadyrova. V centru Semja pobíhá neúnavná Róza, vítá nově příchozí a za chvíli už nás provází na návštěvu k malé Madlen, která z takřka nepohyblivého uzlíčku vyrostla v úžasnou holčičku. A večer poněkud bizarní koncert, věnovaný 70. výročí tanečního souboru Vajnach. Tak taková byla ve zkratce poslední návštěva Grozného, která proběhla poslední listopadový víkend. Janu Hradilkovou na ní doprovodili Jana Ilovičná a Štěpán Černoušek. Fotografie z cesty si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

 


23.09.2009 Zpráva o programu Komunitního centra Doezal v Grozném

ke dni 30. 8. 2009
salon1 kopie.gif
Přestože Groznyj a všechna větší města v Čečensku zažila v posledních dvou letech obrovský stavební boom a kulisy občanského života byly tak zcela radikálně proměněny, potíže s nezaměstnaností se opět spíše prohloubily. Na vině jsou nejen důsledky hospodářské a finanční krize, ale i nová vlna nepokojů na Severním Kavkaze, v poslední době i v Čečensku, které bylo v posledních 2-3 letech relativně klidné.


Obrovské investice do stavebnictví poskytly lidem dočasnou práci, ale v žádném případě nelze hovořit o nastartování udržitelné ekonomiky.

23.09.2009 Jak přežít černé judo?

Groznyj_mesita.jpgJaro, léto a podzim 2009 v Čečensku

Od začátku června se situace v Čečensku začíná vyvíjet tak strašidelně, že se o tom prakticky nedá ani psát. Neklid na Severním Kavkaze je tamější normou už mnoho let. Jeden by se nedivil, kdyby ti, kteří se snaží tam povzbuzovat nějaké veskrze pozitivní a smysluplné procesy, ztratili už docela dech - udržet si potřebnou dávku optimismu k jakýmkoli altruistickým aktivitám si žádá už ne jen vůli plavce přes La Manche, ale někdy nastavení na režim nemyslícího robota...

21.09.2009 Škola pro Beku

SOS akce v rámci projektu Přátelské pomoci rodinám v Grozném


beka071.JPGBeka je sedmnáctiletý chlapec z pětičlenné rodiny. Od začátku první rusko-čečenské války (1994) se potýká se zdravotními následky po psychickém i fyzickém vážném onemocnění, je zrakově a mozkově postižen, což mu znemožňuje normální školní docházku. Podobně jako mnohé další děti, u kterých přetrvávají důsledky válečného násilí, i on potřebuje zvláštní péči a pozornost. Matce Fatimě velmi záleží na tom, aby se mu dostalo základů vzdělání. Sama je původním povoláním učitelka a ředitelka školy, dnes pracuje jako manažerka vzdělávacího centra, provozovaného organizací Rodina, kterou jsem pomáhali v roce 2005 založit.

17.09.2009 Kaspik 2009

P1010272.JPGKaždoroční výprava dětí z rodin programu Přátelské pomoci za ozdravěním a vykrmením do lázní Izberbaš u Kaspického moře se i letos se zdarem podařila. Počasí se vydařilo, žádné z dětí se neutopilo, neutancovalo, všechny odjížděly zpět do Grozného opálené, nakrmené, vycákané, nadšené a šťastné.

Pobyt trval týden, strava byla opět vynikající, personál lázní vyšel naší grozněnské skupině opět vstříc už i tím, že pro ně narychlo našel místa v nejexponovanější rekreační době.

30.07.2009 Rozhovor s Janou Hradilkovou na iDNES

Jana_idnes.jpg"Podařilo se nám založit komunitní hnutí, kde jsme svépomocnými aktivitami poskytovali pomoc sociálně potřebným. Nejhorší co válka způsobila, je rozpad tradičního systému klanové sociální soudržnosti. Vytvořením našeho centra Rodina, koncem roku 2005, jsme se snažili aktivizovat lidi, aby se stali nezávislými na humanitární pomoci, na kterou si za tu dobu zvykli," říká v rozhovoru pro iDNES o své práci v Čečensku Jana Hradilková.


Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

 


18.06.2009 Přátelům čečenských rodin - setknání s Rozou

Vážení přátelé, obracím se na vás, kteří průběžně od roku 2003 přispíváte čečenským rodinám, opuštěným staříkům a stařenkám, ohroženým dětem a mládeži. Náš program trvá už osm let. Dovoluji si Vám oznámit, že v týdnu od 21. - 28. 6 do Prahy přijede paní Roza Muzajeva, která je pro naše aktivity v Čečensku nejdůležitějším člověkem. Ona je - společně s našimi dalšími přítelkyněmi - tou hlavní, která zprostředkovává pomoc za peníze, kterými Vy přispíváte. Ona je zároveň médiem, který předával lidem poselství o vaší dobré vůli a spoluúčasti. Umí to moc dobře. Co její práce obnáší, co při ní zažívá? Bylo by toho na román...

10.06.2009 Do ČR přijede Roza Muzajeva, čečenská "matka Tereza"

roza065.jpg(Text: Jana Hradilková) - O životě a práci v Čečensku bude v Praze hovořit naše kolegyně, ředitelka centra Semja v Grozném Roza Muzajeva. Na konci června se zúčastní konference o efektivnosti rozvoje, kterou pořádá České fórum pro rozvojovou spolupráci (hotel Pyramida, 23. - 24. června). Tam Roza představí naše společné projekty, způsoby humanitární pomoci a terénní sociální práce v Grozném. Kromě toho se osobně setká s těmi, kdo pravidelně přispívají na jednotlivé projekty v rámci Přátelské pomoci rodinám v Grozném.

9.06.2009 Chataření v Čečensku

kristanka_volha.jpg
(Text a foto: Jana Hradilková) - Celý ten právě týden, kdy jsem zpět doma ze své krátké inspekční návštěvy přátel a kolegyň v Čečensku, přemýšlím, jak postihnout změny, které jsou ve vzduchu, které nelze přehlédnout ani banalizovat, a které jsou zároveň dosud skryté pod povrchem současné čečenské skutečnosti.


více >>


9.06.2009 Předák čečenských povstalců Doku Umarov byl prý zabit

Ruské síly v pondělí 8. června údajně zabily předáka čečenských povstalců Doku Umarova. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na neupřesněné zdroje ruských silových struktur. Umarov se stal vůdcem čečenských ozbrojenců poté, co ruská bezpečnost v červenci 2006 zabila hlavního čečenského polního velitele Šamila Basajeva. Ruskem podporovaný čečenský prezident Ramzan Kadyrov svého času Umarova označil za svého hlavního nepřítele.

 

 

27.05.2009 Přispějte na ozdravný pobyt u moře pro děti z Grozného

DSC00077.JPG


Na dvě desítky dětí z nejhůře postižených rodin v Grozném se i letos chystá na ozdravný pobyt v Dagestánu u Kaspického moře. Navazujeme tak na stejné akce z předchozích dvou let. Čím více prostředků se nám podaří získat, tím více dětí bude mít možnost prožít neopakovatelné dny v ozdravném sanatoriu.

6.05.2009 Přijďte si poslechnout exotické pohádkové příběhy

pohadky.gifV neděli 17. května od 11.00 do 11.50 budou známí čeští herci číst z knihy Pohádky z jiných světů. Pohádkové příběhy z Keni, Čečenska, Guatemaly a České republiky si můžete přijít poslechnout v rámci programu mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha 2009. V sále „Rosteme s knihou" přivítá malé i velké posluchače Lejla Abbasová se svými hosty Milenou Steinmasslovou, Danou Syslovou, Vladimírem Javorským, Janem Potměšilem, Alešem Procházkou, Bořivojem Navrátilem, Petrem Vackem a dalšími. Uvedené české herečky a herci propůjčili své hlasy audio verzi Pohádek z jiných světů, která je součástí stejnojmenné knihy. Knížku exotických pohádek bude možné na místě zakoupit a v rámci autogramiády probíhající současně s veřejným čtením také nechat podepsat. Výtěžek z prodeje knihy s CD bude beze zbytku rozdělen mezi charitativní aktivity podporované Projektem MEDELA.

29.04.2009 Česko-Čečenská společnost: cesty svépomoci

Podle ohlasů některých našich přátel - českých Čečenců - se zdá, že je naděje oživit myšlenku aktivní Česko-Čecenské společnosti. Nečekat na pomoc zvenčí, pomoci sobě, stejně jako jiným jsou osvědčené kulturní postupy, které mohou přinést výsledky.

29.04.2009 O Čečencích panuje mnoho mýtů

mesita.jpg

 

 

Druhá část rozhovoru s Janou Hradilkovou pro časopis Proměny - tentokrát o Čečensku a projektech v Grozném. Otázky kladla Pavlína Brzáková-Kleinová.

 

 

29.04.2009 Důvěra je velmi křehká věc

 

FatimaRoza.jpg

 

Rozhovor s Janou Hradilkovou pro časopis Proměny o sdružení Berkat. Otázky kladla Pavlína Brzáková-Kleinová.

více >>

19.04.2009 V Čečensku skončil režim protiteroristické operace

(Prague Watchdog) - V Čečensku včera o půlnoci skončil režim protiteroristické operace, uvalený na tuto severokavkazskou republiku ruskými úřady na podzim roku 1999 za účelem efektivnějšího boje s tehdejšími čečenskými oddíly a zabránění toku svobodných informací z oblasti bojů. Podle některých informací však na některých místech Čečenska, zejména v jeho hornaté části, kde stále dochází k potyčkám s partyzány, tento omezující režim zrušen nebyl.

16.03.2009 Smrtící tradice, nebo nemoc?

grozny.jpgKomentář k článku Světlany Gannuškinové

V listopadu 2008 bylo v rychlém sledu za sebou nalezeno na různých místech v Grozném a okolí sedm podobným způsobem usmrcených mladých žen. Byla jsem požádána o reakci na článek paní Gannuškinové, která komentuje tuto událost. (Její článek je pod mým komentářem.)

více >>

25.02.2009 Česko-čečenský Pietní výstup na Petřín

Berkat_pochod_008_photo IZ.jpgDěkujeme všem, kdo i přes nepřízeň počasí přišli podpořit tradici každoročních česko-čečenských výstupů na Petřín a účastnili se společné modlitby za návrat lepších časů pro lid na Kavkaz.

Akce se uskutečnila 23. února při příležitosti Světového dne pro Čečensko.

30.01.2009 Pojďte s námi na Petřín!

Petrin09_maly.jpgV pondělí 23. února 2009 se uskuteční každoroční pietní výstup na pražský Petřín. Akci pořádá neformální, otevřená Česko-čečen-ská společnost u příležitosti 65. výročí de-portace kavkazských národů z jejich domovů do středoasijských stepí. Sraz je v 16 hodin u památníku obětí komunismu na Újezdě. O ho-dinu později na vrcholu Petřína proběhne společná modlitba za zachování života, důs-tojnosti a kultury čečenského národa.

Fotografie z loňského ročníku jsou k vidění ZDE.


více >>

24.01.2009 Kupte si "Pohádky z jiných světů"

pohadky.gifKupte si knihu "Pohádky z jiných světů", která obsahuje i několik čečenských příběhů. Výtěžek z jejího prodeje knihy bude mimo jiné použit na podporu projektu dívčí školy v Grozném. Vznik knihy iniciovala organizace Medela (podrobnosti ZDE) a kromě pohádek čečenských obsahuje také příběhy z České republiky, Keni a Guatemaly.

Kniha „Pohádky z jiných světů" vznikla díky spolupráci řady významných osobností českého literárního, výtvarného a hereckého světa. Texty lidových pohádek z míst upravovali např. scénárista Petr Jarchovský nebo básník, prozaik a písničkář Jiří Dědeček. Jednotlivé oddíly ilustrovali známí výtvarníci Tomáš Císařovský, Jiří Votruba, Pavel Růt a Milada Gabrielová, úvod pohádek patří dramatičce a spisovatelce Daniele Fischerové. Nedílnou součástí knihy je CD s pohádkami ve zvukové podobě. Svůj hlas „Pohádkám z jiných světů" propůjčili herečky a herci, kteří dlouhodobě spolupracují s o. s. Múzy dětem: L. Krbová, L. Krobotová, M. Steimasslová, D. Syslová, V. Javorský, B. Navrátil, P. Pochop, J, Potměšil, A. Procházka, J. Somr, I. Trojan, J. Vlasák a M. Zahálka.


více >>


18.01.2009 Zpráva o činnosti fondu Semja v Grozném za rok 2008

FatimaRoza.jpgČinnost fondu Semja i nadále probíhala ve spolupráci s českým Berkatem. Fond se zaměřil hlavně na vzdělávací programy. Ke stávajícím kurzům (počítačovým, zdravotnickým a krejčovským) přibyly další - kurzy vaření (domácí kuchyně) a angličtiny. Byl zahájen provoz dětského koutku a knihovny. V polovině roku začalo fungovat středisko «Семья - Доьзал» pro sběr a výdej věcí z druhé ruky. Souběžně běžel program Přátelské rodiny, ve kterém byl zapojen všeobecný lékař a psycholog.

více >>