Aktuality z roku 2010

 


20.12.2010 Kolibřík z Grozného

lyceum.jpgNásledující článek je o aktivitách naší kolegyně, spisovatelky a novinářky Tamary Čagajevy z Čečenska. Tamaru je možné považovat za obrozenkyni čečenské kultury, vydala řadu knih a do čečenštiny přeložila například pohádky bratří Grimmů. Tyto pohádky přivezla i do České republiky dětem čečenských uprchlíků. Nyní Tamara Čagajeva vychovává dospívající generaci čečenských publicistů:

 

 

17.12.2010 Čečensko – absurdní drama v kulisách normálnosti

letiste 2.jpg(Článek Štěpána Černouška o cestě do Grozného v říjnu 2010. Ve zkrácené verzi vyšlo v listu Babylon č. 15-16/2010.)

Malé letadlo pro 50 lidí na lince z Moskvy do Grozného nese název snad až symbolicky nevhodný - Bombardier. Ovšem s velkou lehkostí nás dopravilo na letiště v Grozném, kde každého pasažéra vítají obří podobizny bývalého prezidenta Čečenska Achmada Kadyrova, zabitého při atentátu v roce 2004, a současného ruského prezidenta Medveděva. Snad aby nebylo pochyb o tom, že Čečensko je neoddělitelnou součástí Ruské federace.

 

8.12.2010 "Hlupákovo štěstí"

stesti.jpg"Hlupákovo štěstí" je název čečenské pohádky, kterou pro nás v těchto dnech přeložila Marie Čcheidze. V sekci pohádek si tak můžete přečíst už 15 tradičních čečenských příběhů. A o čem že je ta aktuální?

V jedné vesnici žil muž se ženou. Živili se tím, že na svém políčku pěstovali len, muž ho prodával a za to, co vydělal, nakupoval pak na trhu všechno, co doma potřebovali. Byli spíše chudí, než bohatí, ale brali to tak, jak to je, a nepřemýšleli o tom. Konec konců, ani jeden z nich moc rozumu nepobral... (Pokračování ZDE.)

 

 

 

 

 


3.11.2010 Fotografie z Čečenska - říjen 2010

mesita_auto.jpg
Koncem října navštívila Jana Hradilková se svými spolupracovníky Janou Ilovičnou a Štěpánem Černouškem své partnery z organizace Semja v Grozném. Aktuální fotografie z této cesty si můžete prohlédnout ZDE.

 

 

11.10.2010 Poslechněte si Příběhy 20. století o Čečencích

dsc01156.jpgZářijový díl rozhlasového cyklu "Příběhy 20. století" byl věnován čečenským pamětníkům. Jde o výsledek společného projektu Berkatu a portálu Paměti národa, díky němuž jsou v internetové badatelně přístupné nahrávky Čečenců, kteří vzpomínají na deportaci svého národa v roce 1944, vyhnanství v Kazachstánu i další události. V pořadu, který se vysílal na Rádiu Česko i na Radiožurnálu, kromě pamětníků hovoří o své práci a zkušenostech spolupracovníci sdružení Berkat Jana Hradilková a Štěpán Černoušek.

Záznam pořadu si můžete poslechnout ZDE na webu Českého rozhlasu. Anotaci na čečenský díl Příběhů 20. století najdete ZDE.

5.10.2010 Setkání s čečenským lékařem Hassanem Bajevem

bajev.jpgDo České republiky přijede na návštěvu Hassan Bajev - lékař, sportovec, zakladatel dobročinné organizace pro nemocné čečenské děti a zároveň autor knihy „Přísaha – chirurg pod palbou“, popisující válečné události v Čečensku. Sdružení Berkat s ním pořádá setkání, a to v úterý 12. října od 16.00 v café Jericho (Opatovická 28, Praha 1).

--------

Centrum pro bezpečnostní a strategická studie Masarykovy univerzity a sdružení Berkat vás srdečně zvou na mezinárodní konferenci Zdravotní péče v krizových situacích, která se uskuteční ve středu 13. 10. 2010 od 9:30 hodin v aule Fakulty sociální studií Masarykovy university v Brně.

 

Účastníci:

MUDr. Hassan Bajev - čečenský lékař - plastický chirurg se zkušeností válečného lékaře, sportovec, zakladatel a předseda organizace International Committee for the Children of Chechnya

- Válečná chirurgie v krizových oblastech


MUDr. Marta Holanová
- psychiatrička

- Psychiatrické diagnozy v krizových oblastech

 

Mgr. Ondřej Holý - specialista v oboru epidemiologické metodologie

- Historie biterorismu a použití biologických zbraní

 

Po skončení konference bude slavnostně otevřena výstava fotografií z Čečenska a Severní Osetie autorů Tomáše Šmída a Josefa Krause s vyhlášením sbírky na zdravotně-sociální program pro čečenské děti s neurologickým postižením.

 

 

16.09.2010 Vyhlašujeme sbírku na cukrárnu v Grozném

dort.jpg
Sny, vize a přání jsou jak semínka, pro která je třeba připravit a vyhmátnout správný moment, aby nabrala energii přinášející skutky. Toto je i případ snu Aluminiové královny Elzy o cukrárně v Grozném. Osudy Elzy a cukrárny se nepodařilo spojit, myšlenka však zůstala a během letošního Ramadánu se naše ženy v Grozném rozhodly sešlápnout jejímu uskutečnění pořádně plyn.

 

 

2.09.2010 Podpořte nahrávání čečenských pamětníků!

3613-photo_preview.jpgJiž pět vyprávění čečenských pamětníků si můžete poslechnout na portále Paměť národa. Tři muži a dvě ženy hovoří o deportaci z Čečenska v roce 1944, životě ve vyhnanství i o posledních válkách. Projekt natáčení čečenských pamětníků, který jedinečným způsobem přibližuje pohnutý osud tohoto kavkazského národa, běží od ledna letošního roku. Nahrávky rozhovorů jsou přístupny v originálním znění, dále jsou některé části jejich přepisu přeloženy do angličtiny a do češtiny. Čečenské pamětníky najdete na adrese http://www.pametnaroda.cz/project/witness/id/15.

9.08.2010 Česko-čečenské dění v létě 2010

Lednice.JPG

- Chava s doktorkou Lenou začínají vyjednávat na neuropatologickém oddělení nemocnice v Grozném o možnosti zahájení projektu rehabilitačního výcviku rodin s dětmi.

- Jak a kde začít shánět prostředky na to, aby náš tým v Grozném mohl koupit pozemek s domkem či alespoň ruinou, ze které by postupně a svépomocí mohli postavit vlastní základnu a sídlo pro vše, co dělají.

- V červenci byla založena kmenová Kavkazská knihovnička ve Zbuzanech.

9.08.2010 Děti si pobyt u moře opět užily!

kaspik102.jpgI v letošním roce se nám podařilo dostat malé grozněnce k moři do Dagestánu! Samotný zájezd 20 dětí z neúplných či nemajetných rodin k moři se uskutečnil během druhého týdne v červenci. Proběhl jako každý rok za obecného nadšení, pár dětí ubylo, pár dětí přibylo, a zprávy i fotografie, které jsem dosud z akce obdržela, vypovídají o maximu přijaté a vynaložené energie jak dětí, tak našich žen, které je s totálním nasazením hlídaly a koučovaly. Roza, naše hlavní direktorka, psala, že tentokrát poprvé všechno proběhlo bez jakýchkoli problémů po cestě (v Dagestánu je v poslední době dost neklidno) a že největší zátěž pro ni a lékařku Lenu bylo uhlídat děti, které si počínaly doslova jako zvířátka vypuštěná do přírody.

9.06.2010 Přijďte debatovat s lidmi z Kavkazu

Srdečně Vás zveme na dvě zajímavá setkání, která se uskuteční v průběhu června 2010:


debatní posezení s hosty z Grozného,
které se uskuteční v Mlýnské kavárně na Kampě v pátek 18. 6. 2010 od 17:00 do 19:00,

a

Čtvrté posezení v rámci cyklu debatních večerů na téma My, obyvatelé Středu Evropy.

3.06.2010 Přispějte na ozdravný pobyt u moře pro děti z Grozného

P1010272.JPGNa dvě desítky dětí z nejhůře postižených rodin v Grozném se letos už potřetí velmi těší na ozdravný pobyt v Dagestánu u Kaspického moře. Navazujeme tak na stejné akce z předchozích dvou let. Bylo by těžké zklamat děti, které se celý rok na moře těší, a proto doufáme, že i letos se nám podaří doručit do Grozného potřebnou částku na jeho uskutečnění. Celkové náklady na týdenní pobyt v nádherném místě lázní Izberbaš s vlídnou osádkou místních zaměstnanců vyjde na cca 90 tisíc Kč.

 

25.05.2010 Koncert pro čečenské děti

pozvanka_salvator.jpg

 

Dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní setkání s přáteli, kolegy, dárci a spolupracovníky programu Přátelské pomoci rodinám v Čečensku spojené s dobročinným koncertem ve prospěch uskutečnění Ozdravného pobytu čečenských dětí u Kapsického moře. Koncert se uskuteční 17. června 2010 v evangelickém kostele u Salvátora v 19:00 hodin.

25.05.2010 Příjezd dětských tanečníků z Grozného se neuskuteční

daymokh.jpg

 

Téměř tři neděle jsme se věnovali dosti hektickým přípravám na událost, spontánně iniciovanou přáteli z Grozného. Nečekaně se naskytla možnost hostit v Čechách na pár dní legendární dětský čečenský taneční soubor Daimohk, který jezdí po Evropě vlastním autobusem a po cestě z Francie (Avignonu) měl v úmyslu zastavit se v České republice. Jak jsem zjistila dodatečně, cestu autobusem zvolili právě kvůli návštěvě Čech.

17.05.2010 Novinky z česko-čečenského programu Berkatu

pratelska_pomoc_Madlen.jpgúnor - květen 2010

(zpracovala Jana Hradilková)

 

 • Paměť národa v Čečensku
 • Spolupráce s Českou katolickou Charitou
 • Příjezd našich přátel z Grozného 16. - 23. 6.
 • Praktický rodinný institut Eva v Grozném
 • Přátelská pomoc aktuálně: Sbírková kampaň na Kaspik dětem
 • Úspěchy chovu kraviček v rodině Muzaevých
 • Příjezd dětské taneční skupiny z Grozného do Čech 3. - 7. 6.
 • Změny v institucionálním zázemí programu
 • Současné složení českého týmu česko-čečenského programu
 • Inzerce

13.05.2010 Dva další čečenské osudy na portále Paměť národa

Said.jpg

 

Na portále Paměť národa byly publikovány rozhovory s dvěma dalšími pamětníky z Čečenska. Sajd Ahmed Gantimirov a Zulaj Sulejmanova vzpomínají na deportace a vyhnanství Čečenců do Kazachstánu, hovoří ale také o dvou posledních čečenských válkách. Nahrávky vznikly v centru Semja v Grozném. Díky portálu www.cecna.cz a občanskému sdružení Post bellum jsou nyní veřejně přístupné v rámci projektu Paměť národa.

 

 

 

30.03.2010 Prohlášení k výbuchům v moskevském metru

Vyjadřujeme zděšení a lítost nad tragedií, která se odehrála v pondělí 29. března v ranních hodinách v moskevském metru.

Vyjadřujeme hlubokou a upřímnou soustrast příbuzným obětí této tragédie i dalším lidem, kterých se tato událost velice dotkla.

Zásadně odsuzujeme barbarské činy, kterými jsou sebevražedné útoky, ať už je páchá kdokoli.

Jsme otřeseni stavem věcí, jejichž důsledkem je páchání takovýchto hříchů proti životu a lidskosti.

Zároveň důrazně varujeme před uplatňováním principu kolektivní viny, který již tolikrát v historii znamenal další roztáčení spirály zla a násilí a voláme po takových opatřeních, která jsou podložena smyslem pro spravedlnost, zdravým rozumem a lidským citem.

Znovu připomínáme, že mír pro Kavkaz je mír pro Evropu, a že je nutno pokoušet se hledat a prosazovat takové způsoby řešení konfliktů, které předcházejí dalšímu zmaru lidských životů.


Jana Hradilková, Štěpán Černoušek, Jana Ilovičná, Tomáš Šmíd
(www.cecna.cz)

 

 


17.02.2010 Komunitní centrum Doezal: stav v roce 2010

doezal.jpgKomunitní centrum Doezal (Rodina, Semja) má v roce 2010 profil jedinečného zařízení, které má za sebou téměř pětiletou zkušenost vytváření modelové organizace, poskytující službu především dětem a ženám z ohrožených rodin. V posledních dvou letech vznikl též program, přesně šitý na míru potřebám dospívající generace mladých žen.

 

 

 

11.02.2010 65. výročí deportace Čečenců si připomeneme na Petříně

Berkat_pochod_006_photo_IZ.jpgV úterý 23. února 2010 vás jako každý rok zveme k pietnímu výstupu na horu Petřín v Praze při příležitosti 65. výročí deportace kavkazských národů.

 

 • 16.00 - sraz účastníků u památníku obětem komunismu (Praha 1, Újezd), výstup,
 • 17.00 - společná modlitba za zachování důstojnosti a kultury čečenského národa na vrcholu mezi Bludištěm a kostelem sv. Vavřince.

UVNITŘ: Fotografie z výstupu (přidáno 25. 2. 2010)


více >>

29.01.2010 Čečenští pamětníci na portálu Paměť národa

chabibul_1.jpgCentrum Semja začalo natáčet rozhovory s pamětníky, kteří vzpomínají na neklidné osudy čečenského národa v uplynulém století. Projekt nazvaný Čečenskaja suďba (Čečenský osud) se navíc připojil k iniciativě Paměť národa, takže nahrávky budou zpřístupněny všem zájemcům na internetové adrese http://www.pametnaroda.cz/project/witness/id/15.

První čečenský pamětník byl již publikován. Jmenuje se Chabibul Muazovič Jeskerchanov a ve svém vyprávění vzpomíná zejména na osud rodiny, která byla s ostatními Čečenci deportována v roce 1944 do Střední Asie.


více >>