Aktuality z roku 2011

 

 


21.11.2011 Pozvánka na besedu

basta.jpgVe čtvrtek 24. listopadu 2011 od 19.30 hod. pořádáme v Jindřichově Hradci večer na téma "Přítelkyně z Čečenska".

O desetiletém působení občanského sdružení Berkat v Čečensku budeme besedovat v Dada clubu v Kostelní ulici 73/1.

Na programu mimo jiné promítání fotografií, videa s čečenskou hudbou i krátké dokumenty.

 

Jana Hradilková

o.s. Berkat

více >>

15.11.2011 Rok svateb, rok kritický

cukrarna02.jpg(Praha - Groznyj, Semja 2011) Letošní rok byl pro naše ženy v Grozném vkročením do další fáze konání. Prakticky poslední tři roky jsem je připravovala na to, že dojde k „vyschnutí zdroje" - tedy že nastane doba, kdy naše ministerstvo už nebude mít zájem či možnost dále poskytovat peníze nutné na provoz našeho vzdělávacího dámského klubu. Ta změna proběhla při sdíleném vědomí toho, že letošní situace bude i prubířským kamenem vytrvalosti a efektivnosti modelu pomoci, který jsme za posledních deset let společně vytvořily. Protože ovšem ženy čelily situaci, kdy budou muset pracovat prakticky zadarmo a v podmínkách, které stačily samy pro své aktivity vytvořit, bylo velkou otázkou, kolik z nich vydrží při dosavadním nasazení.


více >>

4.11.2011 Gender a publicistika z krizové země


kristanka_volha.jpg(Příspěvek Jany Hradilkové na konferenci Česká novinářka.) Jako patřičný úvod k následující úvaze bych ráda krátce upřesnila titulek, zadávající téma.  Už  dvacet let máme možnost sledovat proces zabydlování pojmu „gender" v našem odborném i společenském žargonu. Přesto si nejsem jista, jestli je dostatečně adoptován a  aklimatizován tak, aby  při jeho používání nenastávaly komunikační zmatky.

Gender není ani ježek, ani medúza, je to termín označující sociální rod, neboli optiku, skrze  niž pozorujeme vztah mezi biologickým původem neboli pohlavím a sociálně-kulturní rolí člověka v dané společnosti.


více >>

18.07.2011 Deset let poté...

281791_141415689271516_100002092582582_286286_6887630_n.jpgV neděli 10. července 2011 se sešlo jádro Česko-čečenské společnosti v jedné malebné vsi na Strakonicku. Datum i místo setkání bylo symbolické - právě před deseti lety vznikla první fotografická výstava, jejíž protagonisté jsou děti v ruinách. Vznikla v Čečensku. Setkání v ruinách jedné jihočeské prastaré usedlosti mělo pochopitelně daleko radostnější rozměr - spadlá střecha je prací posledního červotoče, nikoli strojem svržené bomby.

 

 

 

více >>

13.06.2011 Oznámení o sbírce a pokračování Čečenského programu

Koncem května tohoto roku vypršelo trvání Veřejné sbírky pro Čečensko. Jednání o zahájení nové sbírky bude zahájeno po dokončení inventury programu. Zpráva o průběhu sbírky bude zveřejněna do konce září tohoto roku. Pokud pošlete v současné době peníze na Veřejnou sbírku pro Čečensko, budou použity jako základ budoucí Veřejné sbírky pro Čečensko (nebude se tedy jednat o dar ve prospěch Veřejné sbírky pro Čečensko, která trvala do konce května, ale o dar pro novou sbírku).

Jana Hradilková, která byla dosud odpovědná za vedení programu v rámci organizací InBáze Berkat o. s. a o.s. Berkat, v této pozici končí. V činnostech, navazujících na stávající program spolupracuje nadále s týmem neformální Česko-čečenské společnosti, která na realizaci jednotlivých projektů spolupracuje s různými organizacemi. Veškeré aktivity této skupiny jsou zveřejňovány na webových stránkách http://www.cecna.cz/

 

 


25.05.2011 Báseň paní Madony

Ina.jpg

 

(Jana Hradilková) V neděli 15. 5. jsme v rámci akce Rodinná neděle uspořádali na maličkém kúru evangelického kostela v Hořovicích malou čečenskou výstavku. Kostel je bývalou syngogou a má velice zvláštní, silnou a dobrou atmosféru. Jednu z návštěvnic akce velice zaujala báseň paní Madony, kterou jsem od někdejší účastnice našich šicích kurzů v Grozném dostala někdy v roce 2004.

Slíbila jsem paní, že báseň zveřejním zde na našich stránkách, slib tímto plním a paní velice děkuji za její příspěvek i zaujetí. Příspěvek použijeme jako vklad do projektu, který připravujeme - vydání sborníku tvorby současných i dávných čečenských básnířek a vypravěčů.


více >>

21.04.2011 "Na Čečencích mě překvapila jejich schopnost se smát"

Jana_rozhovor.jpg

 

"Vymysleli jsme, co chceme a můžeme dělat, a pak teprve jsme na to sháněli peníze. Což je přesně opačný proces, který je víceméně většinově zavedený: chceme pomáhat, podíváme se. 'na co se dávají peníze', napíšeme na to projekt, zažádáme o grant, dostaneme grant, pomůžeme," říká Jana Hradilková v rozhovoru shrnujícím její práci v Čečensku. Rozhovor vedla Veronika Cenková, studentka ruštiny z Univerzity Palackého v Olomouci.

 

více >>

20.04.2011 Využijte čečenskou knihovničku!

knihovna1.jpg

Za dobu naší činnosti jsme shromáždili celou řadu publikací s tematikou nejen Čečenska, ale i obecně Kavkazu. Jedná se o historickou literaturu, učebnice jazyka i beletrii. Tyto knihy jsou nyní soustředěny u Jany Hradilkové, na vyžádání je případným zájemcům rádi zapůjčíme. Seznam všech nabízených knih najdete v nové rubrice Knihovnička.

Uvítáme i jakékoli tipy a nabídky na další přírůstky.


více >>

10.03.2011 10 let aktivit Berkatu v Čečensku - souhrnná zpráva


salon3.jpgSdružení Berkat bylo založeno jako reakce na solidární odezvu, kterou na podzim v r. 1999 vyvolalo extrémní násilí, páchané během rusko-čečenského ozbrojeného konfliktu na civilním obyvatelstvu v Čečensku. Prvotním cílem nově založeného sdružení bylo systematicky začít proměňovat solidární emoce občanů ČR v čitelné, praktické činy a vytvořit prostor pro nápady a propojení jednotlivých lidí, schopných a ochotných podílet se na pomoci postupně zlepšovat životní situaci lidí, kteří z Grozného nechtěli nebo nemohli před válkou utéci.

26.02.2011 Pietní výstup na Petřín (aneb čeremša v Čečechách)

cece-help.jpg
Ve středu 23. února uspořádala Česko-čečenská společnost již po sedmé pietní akci k příležitosti 67. výročí násilného vysídlení kavkazských národů do Střední Asie. Pátým rokem probíhá tento piket formou výstupu na Petřín, na jehož vrcholku se vždy koná krátká vzpomínka a společná modlitba za mír a obrodu na Severním Kavkaze.


více >>

15.02.2011 Reportáž z Grozného vyšla v němčině

mesita_auto.jpg
Reportáž z naší podzimní návštěvy v Čečensku, kterou napsal Štěpán Černoušek pro časopis Babylon, si nyní mohou přečíst i němečtí čtenáři. Díky naší kolegyni, slovensko-švýcarské spisovatelce Ireně Brežné, vyšel článek v berlínském časopise Der Freitag a ve švýcarských novinách Tages Anzeiger (a v jejich příloze Der Bund). Jako čtenou reportáž jej odvysílala i veřejná rozhlasová stanice WDR 3 - Westdeutcher Rundfunk (třetí reportáž v pořadí).

více >>

8.02.2011 Zveme Vás k pietnímu výstupu na Petřín

Pozvanka_Petrin_2011.jpgZveme Vás, jako každý rok, k pietnímu výstupu na horu Petřín v Praze ve středu 23. února 2011 při příležitosti 67. výročí deportace kavkazských národů.

  • 16.00 – sraz účastníků u památníku obětem komunismu
    (Praha 1, Újezd),
  • 16.25 – zahájení výstupu,
  • 17.15 – na vrcholu hory mezi Bludištem a kostelem sv. Vavřince společná modlitba za obrození a děti Kavkazu.


Setkání pořádá neformální, otevřená Česko-čečenská společnost.

 


Kontaktní osoba - Jana Hradilková (608 829 535, kristanka@nebesa.cz).

více >>

9.01.2011 Praktický rodinný institut – první rok naostro


studentky.jpg
Ve dnech 18.-19. prosince proběhly v Grozném závěrečné zkoušky 1. ročníku experimentálního vzdělávacího projektu pro dívky z chudých a neúplných rodin - Praktického rodinného institutu Eva. Dívky se sešly společně s komisí lektorek Komunitního centra Doezal, aby sobě i jim dokázaly, že berou tento dvouletý všeobecně vzdělávací kurz vážně a odpovědně nejen jako studentky a učitelky, ale i jako průkopnice projektu, který dosud v Čečensku neměl obdoby.více >>

17.12.2010 Čečensko – absurdní drama v kulisách normálnosti

letiste 2.jpg(Článek Štěpána Černouška o cestě do Grozného v říjnu 2010. Ve zkrácené verzi vyšlo v listu Babylon č. 15-16/2010.)

Malé letadlo pro 50 lidí na lince z Moskvy do Grozného nese název snad až symbolicky nevhodný - Bombardier. Ovšem s velkou lehkostí nás dopravilo na letiště v Grozném, kde každého pasažéra vítají obří podobizny bývalého prezidenta Čečenska Achmada Kadyrova, zabitého při atentátu v roce 2004, a současného ruského prezidenta Medveděva. Snad aby nebylo pochyb o tom, že Čečensko je neoddělitelnou součástí Ruské federace.

 

 

 


více >>