BERKAT ZNAMENÁ ŠTĚSTÍ

 

logo.gif

V čečenském a ingušském jazyce znamená slovo BERKAT "štěstí" nebo "milosrdenství", v jazyce právním je to název občanského sdružení, zaměřeného především na pomoc a na podporu svépomoci v místech zničených válkou a humanitárními katastrofami.

Občanské sdružení Berkat bylo zaregistrováno na podzim r. 2001. Impulsem ke vzniku Berkatu byla snaha pokračovat v práci stejnojmenného občanského sdružení v Ingušetii, které spoluzakládala Petra Procházková v roce 2000 na podporu dětského stacionáře v Grozném. Berkat zároveň navázal a rozvinul aktivity otevřeného společenství lidí, známého od konce roku 1999 jako Výbor SOS Čečensko. Aktivistická práce na obranu lidských práv v Čečensku získala mnohem praktičtější a osobnější ráz: Berkat se od začátku snažil svými projekty dovést do důsledků mezilidskou solidaritu lidí přes hranice zemí. Zároveň otevřel možnost pro lidi v Česku, kteří soucítí s neradostným údělem lidí strádajících ve válce, pokusit se tento soucit přeměnit v činy - konkrétní, a čitelnou formou pomoci.

Kromě pomoci lidem v Čečensku a Afghánistánu se Berkat věnuje také problematice cizinců a uprchlíků žijících v České republice.

 

Oficiální stránky Berkatu