SALON CHAVY V GROZNÉM


salon1 kopie.gifObčanské sdružení Berkat, které od roku 2001 pomáhá civilním obětem války v Čečensku, podpořilo v roce 2005 v rámci programu Přátelské pomoci rodinám v Grozném vznik prvního sociálního podniku - Krejčovského salónu.

 

Šicí kurzy pro ženy z rodin sociálně nejslabších obyvatel Grozného fungovaly v rámci projektu Komunitního centra pro rodinu v Grozném, které je pokračováním programu ženského centra Iman a je podpořeno rozvojovým programem ČR. Postupně se z této první výukové dílny vyvinul částečně samostatný krejčovský salón. Dílna vyrábí modelové sukně, šaty, tradiční šátky nebo šály z vlny kozy bezoárové. Zároveň v ní ženy šijí a opravují oděvy starším osamělým lidem z ruin rozbombardovaných domů.

 

Chava.jpgChava Muchadinova, se kterou spolupracujeme už pátým rokem, je od začátku roku 2006 lektorkou šicích kurzů v našem komunitním centru pro rodinu. Dala dohromady tým krejčových, ve kterém jsou bývalé učenky z Imanu i ženy z programu „Podvalščiků" (lidí žijících v ruinách domů): Asa Abkarova (má šest dětí, občas prodává své výrobky na trhu), Toma Israilova , Malika Bersanukajeva a Taisa Durtajeva (mj. specialistka na šátky).


salon3.jpgŽeny šily na třech strojích, postupně sehnaly od místního Domu módy další čtyři a díky malým investicím z ČR ještě další čtyři. Nyní je třeba investovat do nákupu látek, do odměn pro švadleny a do lektorského servisu vedoucí dílny Chavy. Všechny ženy v týmu jsou totiž buď vdovy, nebo živitelky svých rodin.

 

Sdružení Berkat se snaží pro Salon Chavy získat podporu v České republice. Do našich mobilních Bazaretů začleňujeme ukázkové kolekce oděvů - sukní a kostýmů - společně s ukázkami výrobků žen z afghánských vesnic a žen z recyklační dílny centra Inbáze v Praze. Zároveň jsme otevřely možnost „zakázek na dálku", kdy si české ženy mohou u Chavy dle svého přání objednat přes internet sukni ušitou na míru. Sukně pak do ČR přivážíme při příležitostných cestách tam a sem, kterých časem, jak doufáme, bude co nejvíce.

 

salon2.jpg

Příspěvky, které pošlete, pomohou Chavě pokrýt odměny pro švadleny a nakoupit materiál.

 

č. ú.: 911676001/5500 (Raiffeisen Bank), konstantní symbol 558, variabilní symbol 11121

 

Informační leták o salonu Chava si můžete stáhnout zde:
salon_Chavy.pdf salon_Chavy.pdf (275.11 KB)