15.12.2008 Aktuality z roku 2008

 

17.11.2008 „Čečechy“ blízko, Čečensko daleko

aneb dojmy z cesty na Kavkaz, která se uskutečnila ve dnech 11. - 19. října 2008 

(1. část )

Jana Hradilková

více >>

 

 

17.11.2008 Otázky nad výstavou „Čečna - konečné řešení“

Tato výstava putuje po různých místech v Čechách již cca půl roku díky nasazení zřejmě nejpracovitějšího aktivisty v Čechách pana Šinágla. Panu Šináglovi jsem osobně před několika měsíci vysvětlila, proč ji nechci a nemůžu propagovat.

Přemýšlela jsem, proč ve mně pořádání této výstavy vyvolalo takový odpor a proč ji já osobně vnímám jako temný bulvár velmi pochybné etické hodnoty. Když ji teď dokonce uvádí i Knihovna Václava Havla..

více >>

 

 

1.11.2008 Vývoj a podoba islámu v Čečensku

Islám se v Čečensku v průběhu posledních dvou desetiletí stal jedním ze stavebních prvků konsolidace i rozdělení čečenské společnosti. Po rozpadu Sovětského svazu a následném vypuknutí válečného konfliktu nehrálo náboženství významnější roli. Válka se nesla spíše ve znamení sekulárních doktrín nacionalismu a separatismu. Po skončení této první války a před vypuknutím druhé se společnost nacházela v rozkladu a čečenský „stát“ se zmítal v chaosu. Právě takové prostředí vytváří vhodné podhoubí pro šíření extremistických myšlenek. Proto se i v Čečensku začalo dařit fundamentalistickému islámskému směru, v českém prostředí známém jako wahhábismus.

Na otázku jak vlastně islám v Čečensku vypadá, jaký byl jeho vývoj, tradice a jaké jsou jeho současné radikální varianty, se snaží odpovědět tento příspěvek.

Více na Prague Watchdog

 

 


25.10.2008 Česko-čečenské setkání na Kavkaze

V týdnu od 11. do 19. října proběhlo dlouho plánované česko-čečenské pracovní setkání na Kavkaze. Za českou stranu se zúčastnila tentokrát pouze Jana Hradilková - ostatní jinak odhodlaní a aktivní členové české skupiny přátel Čečenska se kvůli typicky podzimnímu pracovnímu vytížení k cestě neodhodlali...

více >>

 

 

3.10.2008 Vychází kniha s čečenskými pohádkami

Čečenské pohádky si poprvé budou moci přečíst i čeští čtenáři. Vyjdou v rámci knihy "Pohádky z jiných světů", jejíž vznik iniciovala organizace Medela (podrobnosti ZDE). Kniha, která bude obsahovat také příběhy z České republiky, Keni a Guatemaly, je završením benefiční kampaně na podporu čtyř projektů - jedním z nich je i náš projekt založení dívčí školy v Grozném.

Křest knihy proběhne 7. října. Několik čečenských pohádek si můžete přečíst i na tomto webu

 

 


15.09.2008 Čečeni soucítí s Gruzií

ČEČENSKO - Boje v Jižní Osetii a následná invaze ruských vojsk na gruzínské území se staly v Čečensku nejvíce diskutovaným tématem těchto dní. Na rozdíl od počátku devadesátých let minulého století, kdy Čečensko Abcházce a jižní Osetince bezpodmínečně podpořilo, dnes většina Čečenců soucítí s gruzínskou stranou, přestože pluky GRU specnaz Vostok a Zapad tvořené etnickými Čečenci bojovaly na straně Jižní Osetie.


 

15.09.2008 Centrum Doezal v Grozném: Leden - srpen 2008

pratelska_pomoc.jpgV úvodu znovu opakuji už několikátým rokem - to, co v Čečensku děláme, není humanitární pomoc. Osmým rokem spolupracujeme ku vzájemnému prospěchu a společně s občankami města, které bylo před osmi lety téměř srovnáno se zemí. Společně vymýšlíme a uskutečňujeme nápady, které jim i druhým pomáhají najít ztracenou rovnováhu, poprat se s nesnázemi života, poznamenaného katastrofou. 

28.08.2008 Grozněnské děti opět u Kaspického moře

DSC00016.jpgLoni jsme se společně s kolegyněmi z Grozného odhodlaly k uskutečnění troufalé myšlenky - umožnit dětičkám z neúplných a nejchudších rodin vyjet na týden nachytat energii z moře, slunce a vitamínů do lázní Izberbaš u Kaspického moře. Právě jsem dostala esemesku od Rozy Muzajevy, naší služebně nejstarší kolegyně a místní ikony pomoci potřebným: Skupina žen a dětí dorazila v pořádku, počasí je přejícné a všichni jsou spokojení.


 

22.08.2008 O Čečensku v Českém rozhlase

Lékaři bez hranic vydali seznam deseti zapomenutých krizí světa. Český rozhlas Leonardo se každý měsíc věnuje jedné z nich. Tématem srpna bylo Čečensko a jedním z hostů vysílání byla i Jana Hradilková. Jednotlivé pořady si můžete poslechnou i přečíst na stránkách Českého rozhlasu Leonardo:

 

 


 

21.08.2008 Čečenský večer v klubu Cross

Nové informace o životě v dnešním Čečensku měli příležitost získat zájemci v rámci Čečenského večera v neděli 17. srpna v klubu Cross v pražských Holešovicích. Tématem večera, během něhož se promítly tři dokumentární filmy, byl "Berkat v Čečensku 2001 - 2008: Otvírání a hledání společného".


 

31.07.2008 Změna bankovního účtu!!!

Upozorňujeme naše přispěvatele, sponzory a dárce na důležitou změnu v bankovních udajích našich sbírkových učtů. Z důvodu sloučení eBanky s Raiffansenbank se změnily následující údaje:

  • Jméno banky: Raiffeisen Bank
  • Kód banky (za lomítkem): 5500

Přehled variabilních symbolů pro jednotlivé sbírky najdete ZDE

 

 


 

4.07.2008 Ozdravný pobyt u moře pro děti z Grozného

DSC00077.JPG

Téměř tři desítky dětí z deseti nejhůře postižených rodin v Grozném se i letos chystají na ozdravný pobyt u Kaspického moře. Navazujeme tak na akci z loňského července, kdy naše kolegyně v Čečensku s naší finanční pomocí zorganizovaly pobyt poprvé (podrobnosti ZDE). Byl to jeden z nejúspěšnějších projektů Komunitního centra v Grozném, k jehož zopakování můžete přispět i vy..

Loňský pobyt se uskutečnil u Kaspického moře v sousedním Dagestánu v sanatoriu Priboj. Je to léčebna pro děti s anemií, plicními chorobami a poruchami imunity. Pro čečenské děti, jejichž zdravotní stav není příliš radostný, byl pobyt u moře uskutečněním pohádkového snu. Celkové radosti z akce přispěl i postoj ředitele sanatoria, který se o děti nejen úžasně postaral, ale celé skupině poskytnul výraznou slevu.


 

4.07.2008 Indiáni Ruska

said.jpg"Naprostý respekt k individualitě a zároveň potřeba soudržnosti vtiskly do genů Čečenců reflexy, po staletí předávané. Úctu ke starším a zvláštní smysl pro osobní čest si tento národ zachoval dodnes a myslím, že je pro ně důležitější než islám samotný," říká v rozhovoru pro časopis Lidé a země Jana Hradilková.  

4.07.2008 Rozhovory o naší práci

grozny08.jpgV dubnu 2008 jsme se rozhodli vyslat do Grozného naši novou mladou spolupracovnici Julii Ahlert. Julie je poloviční Němka, narodila se v Irkutsku, žije v Německu a v České republice je na roční dobrovolnické stáži. Mluví dobře česky, a její zaujetí pro Čečensko bylo natolik přesvědčivé a přímočaré, že jsme se prostě museli dát dohromady. Je to vlastně první studentka a průkopnice, kterou jsme se odvážili poslat „tam", a ještě k tomu ji pracovně zaúkolovat. Původně měla Julie zůstat v Grozném v komunitním centru Semja měsíc, nakonec jsme si všichni velmi oddychli, když se vrátila za týden. 

3.07.2008 Novinky Čečenské sekce od zimy do jara 2008

Začátkem července je snad období velké nejistoty a narůstajících problémů ukončeno - na účet Berkatu přichází z ministerstva vnitra platba na 1. kvartál 2008. končí tak období čekání a nejistoty, zda budeme moci pokračovat v našich projektech.
více >>

 

 

 

6.07.2008 Zveme vás na čečenský večer v Cross-klubu

tanec.jpgSrdečně zveme všechny přátele, sponzory, příznivce a zájemce o čerstvé informace o životě v dnešním Čečensku na Čečenský večer v Cross-klubu v Holešovicích, který se uskuteční 17. srpna od 20.30 hodin. Setkáte se s lidmi, kteří se práci v Čečensku věnují již osmým rokem, s mladou rusko-německou studentkou, která byla letos jako dobrovolnice na pracovní návštěvě v Komunitním centru Semja v Grozném nebo s Čečenci, kteří v Česku nacházejí nový domov.

Téma večera: Berkat v Čečensku 2001 - 2008: Otvírání a hledání společného.

http://crossclub.cz/program-detail/526/