19.04.2009 V Čečensku skončil režim protiteroristické operace

(Prague Watchdog) - V Čečensku včera o půlnoci skončil režim protiteroristické operace, uvalený na tuto severokavkazskou republiku ruskými úřady na podzim roku 1999 za účelem efektivnějšího boje s tehdejšími čečenskými oddíly a zabránění toku svobodných informací z oblasti bojů. Podle některých informací však na některých místech Čečenska, zejména v jeho hornaté části, kde stále dochází k potyčkám s partyzány, tento omezující režim zrušen nebyl. 


Po zrušení režimu protiteroristické operace na území Čečenska volalo v poslední době zejména promoskevské čečenské vedení v čele s prezidentem Ramzanem Kadyrovem, pro něž jsou omezení vyplývající z daného režimu stále více nežádoucí, a to zejména z politických a ekonomických důvodů. Stažení ruských vojsk ze země se však i pro zrušení režimu neplánuje. Je však možné, že ruská strana stáhne část svých policejních jednotek a jednotek ministerstva vnitra, které jsou na rozdíl od armády do Čečenska povolány pouze "dočasně".

Režim "protiteroristické operace" umožňuje armádě, policii a dalším silovým složkám zásadně omezit některé občanské svobody. Podle ruských zákonů může být vyhlášen pouze na omezeném území a po určitou dobu, avšak v Čečensku byl aplikován na celé území republiky a trval téměř 10 let.

Díky tomuto režimu, vyhlášenému krátce po vypuknutí druhé rusko-čečenské války, se Čečensko ocitlo ve značné informační blokádě, neboť novináři museli žádat ruské úřady o zvláštní povolení ke vstupu a působení na území "protiteroristické operace" a jejich práce byla pod dohledem. "Nepohodlní" novináři povolení nedostávali a tento stav mnohé z nich nutil vstupovat na území bez povolení. Mnoho zahraničních novinářů bylo dokonce vyhoštěno z území Ruska a byl jim zakázán opětovný vstup na území Ruské federace, např. na dobu pěti let s možností prodloužení.