29.04.2009 Česko-Čečenská společnost: cesty svépomoci

Podle ohlasů některých našich přátel - českých Čečenců - se zdá, že je naděje oživit myšlenku aktivní Česko-Čecenské společnosti. Nečekat na pomoc zvenčí, pomoci sobě, stejně jako jiným jsou osvědčené kulturní postupy, které mohou přinést výsledky.


S čím tedy můžeme a chceme začít ?

 

„Potkejme se, poznejme se, pomozme si": Jak se žije čečenské diaspoře

„Víc hlav více ví": Svépomocná poradna (práce, zdraví, děti...)

„Zatancujme si": Pořádání čečenských tanečních večírků

 

Co si od toho slibujeme ?

 

Každé začlenění se do života společnosti, kam přicházíme, má jednu základní podmínku - získání pocitu pevné půdy pod nohama. Kromě bydlení, práce, zdraví, studia mladých ... je to především schopnost komunikovat s okolím. Čečenci, stejně jako příslušníci jiných přistěhovaleckých diaspor, si s sebou z domova přivezli svou paměť, zvyky, jazyk, kulturu. Mají něco, co nemají Češi, a Češi mají to, co nemají Čečenci. Říká se tomu kolektivní identita. Myslíme si, že vědomí této části naší identity není překážkou ke komunikaci a integraci, ba právě naopak. Je třeba se zní umět radovat a kultivovat ji tak, aby našla v novém domově své místo. Každý může něčím přispět. Je možné pořádat společné kulturní večery, výtvarné výstavy, je možné debatovat o paralelách historie našich národů, je možné odkrývat možnosti, které vyplývají z rozdílností i společných zájmů. Využít k svépomoci propojení krajanů žijících na jiných místech Evropy a „doma" v Čečensku.

 

Co potřebujeme ?

  1. Vytvořit skupinu, která toto chce dělat..
  2. Najít schopného manažera - koordinátora skupiny. Hledat možnosti finančních zdrojů.
  3. Začít.

 

První aktivita:

Ve dnech 19 -20.6. 2009 se uskuteční další ročník pouličního happeningu -festivalu migrantů s názvem Refufest aneb PřijdeSvátek.

Organizátorky festivalu zvou Čečence, aby dali dohromady skupinu pro svůj vlastní informačně-komunikační stánek a aby v rámci programu uspořádali společný tanec - lezginku (tak, jak to spontánně probíhá již od r. 2006, kdy zde byla skupina Maršo)

Touto akci může být oficiálně zahájena činnost Společnosti.

 

První organizační schůzku navrhujeme uspořádat v polovině května.

 

Za přípravný výbor:

Luiza Jachjajeva

Movlad Adajev

Jana Hradilková