29.01.2010 Čečenští pamětníci na portálu Paměť národa

chabibul_1.jpgCentrum Semja začalo natáčet rozhovory s pamětníky, kteří vzpomínají na neklidné osudy čečenského národa v uplynulém století. Projekt nazvaný Čečenskaja suďba (Čečenský osud) se navíc připojil k iniciativě Paměť národa, takže nahrávky budou zpřístupněny všem zájemcům na internetové adrese http://www.pametnaroda.cz/project/witness/id/15.

První čečenský pamětník byl již publikován. Jmenuje se Chabibul Muazovič Jeskerchanov a ve svém vyprávění vzpomíná zejména na osud rodiny, která byla s ostatními Čečenci deportována v roce 1944 do Střední Asie.


Připomeňme jen, že Stalinova přesídlovací akce se týkala takřka půl milionu Severokavkazců a v důsledku velice těžkých podmínek ji nepřežily desetitisíce deportovaných. Chabibul Jeskerchanov vypráví o dni, kdy deportace začala, popisuje dlouhou cestu do Kyrgyzstánu a také to, jak se jeho rodina protloukala životem v novém bydlišti. Až čtyři roky po Stalinově smrti se Čečenci mohli vrátit domů - z vyprávění Jeskerchanova je však cítit, že návrat nebyl snadný.

Díky práci Centra Semja se nyní můžeme seznámit s tím, jak dějiny Čečenska prožívali a nyní interpretují samotní Čečenci.

 

Paměť národa je internetový portál, který propojuje a zpřístupňuje veřejnosti výsledky různých oral history projektů. Nahrávky rozhovorů jsou přístupny v originálním znění, dále jsou některé části jejich přepisu přeloženy do angličtiny a do češtiny.