17.05.2010 Novinky z česko-čečenského programu Berkatu

pratelska_pomoc_Madlen.jpgúnor - květen 2010

(zpracovala Jana Hradilková)

 

  • Paměť národa v Čečensku
  • Spolupráce s Českou katolickou Charitou
  • Příjezd našich přátel z Grozného 16. - 23. 6.
  • Praktický rodinný institut Eva v Grozném
  • Přátelská pomoc aktuálně: Sbírková kampaň na Kaspik dětem
  • Úspěchy chovu kraviček v rodině Muzaevých
  • Příjezd dětské taneční skupiny z Grozného do Čech 3. - 7. 6.
  • Změny v institucionálním zázemí programu
  • Současné složení českého týmu česko-čečenského programu
  • Inzerce

Paměť národa v Čečensku

Na portále Paměť národa (http://www.pametnaroda.cz/), který provozuje občanské sdružení Post Bellum, se objevily další dva rozhovory s pamětníky z Čečenska (http://www.pametnaroda.cz/category/detail/id/76). Projekt Paměti staříků v Grozném vznikl před rokem, v začátku byl podpořen českým občanským sdružením Educon a v Grozném ho zabezpečuje naše partnerské sdružení Semja ve spolupráci se studenty a s našim někdejším spolupracovníkem, psychologem Rizvanem.

 

 

Spolupráce s Českou katolickou Charitou

Letos poprvé jsme za dobu svého působení v Grozném začali intenzivněji jednat o propojení aktivit s Českou katolickou Charitou, která má v Čečensku své stálé zastoupení již několik let. Stalo se tak možná i díky „pletací babičce" paní Šormové z Pohořelce, která skrze nás i Charitu neúnavně už od roku 2001 zásobuje zcela originálními pletenými i šitými výrobky pro dětičky, které jsou na tom v Grozném se svými rodinami nejhůř. Paní Šormová adoptovala Berkat a Charitu, my jsme adopotovali ji a její neuvěřitelné čepičky, fusekle a rukavice v Grozném hřejí a česky maskotují nejednu dětskou hlavu, ruku či tlapku. Takže paní Šormová možná nevědomky zapůsobila jako most mezi našimi dost odlišnými rámci působení. Díky dobré vůli a společnému zájmu se podařilo domluvit na částečné finanční spoluúčasti Charity jak v programu Přátelské pomoci rodinám (Madlen Agajeva),

tak na samotném základním vzdělávacím programu komunitního centra.

S Veronikou Palátovou, která program ČKCH v Grozném vede, se bezvadně komunikuje. Začali jsme mluvit i o dalším společném možném projektu, pro který se mi podařilo získat již i předběžný příslib podpory od jednoho našeho vzácného a stálého sponzora: Vyhledání expertky na Vojtovu rehabilitační metodu a zprostředkování jejího lektorského pobytu v Grozném, kde by tato metoda mohla pomoc mnoha dětem, narozeným s poškozením CNS. Na tuto myšlenku nás navedla právě Madlen, která je ukázkovým příkladem, pro které je tento typ rehabilitace potřebný a který v Čečně chybí.

 

 

Příjezd našich přátel z Grozného 16. - 23. 6.

Myšlenka vzešla z impulzu věčně vtipkující Chavy - vedoucí krejčovské dílny. Že když nikdy nejsou včas výplaty, že chce do Prahy. Malá Jana (tak říkají v Doezalu naší přítelkyni a sponzorce Janě Ilovičné) ji vzala za slovo s tím, že zaplatí letenku. K výletu se přihlásili ještě Roza a Zaindi a vytvořili jsme z nápadu plán, který se uskuteční především díky velkorysému přístupu „malé Jany".

Roza, Zaindi a Chava budou v Praze na pracovně relaxační exkurzi ve dnech 16. - 23. 6.

Do programu chystáme:

- Panelovou debatu na téma Svépomocný typ vzdělávání pro sirotky, polosirotky a zdravotně postižené děti v Čečensku

- Tiskovou konferenci o Zahájení projetu Paměť národa v Čečensku

- Dobročinný koncert s večírkem ve prospěch projektu Ozdravného pobytu dětí z Grozného u Kaspického moře (17. 6. v evangelickém kostele u sv. Salvátora. Zahrají tři hudební tělesa, program bude včas zveřejněn)

- účast trojice z Grozného na Refufestu na Kampě

- eventuelní účast na Debatě o kavkazské diaspoře v Čechách

 

 

Praktický rodinný institut Eva v Grozném

Od února tohoto roku běží kurzy rodinné dívčí školy při Komunitním centru Doezal. Provozuje je sdružení Semja, které od roku 2005 dosud mělo pronajatý domek v ulici Voroževa v Leninském rajonu, kde zajišťovalo provoz našeho vzdělávacího a svépomocně-podnikatelského programu. Letos se tým musel i s tímto novým projektem přestěhovat do finančně úspornějších prostor bytu v činžovním domě nedaleko původního místa. Tam probíhají všechny kurzy, naplánované v rámci tohoto projektu.

Cílem tohoto dvouletého kurzu je vybavit dívky základními znalostmi a dovednostmi, které potřebují do dalšího života - a to jak v oblasti soukromé (hospodaření, domácí práce, vaření, šití, zdravotnické znalosti, ...) tak profesní či dále studijní ( základy práva, počítače. angličtina, účetnictví, reálie Čečenska, Ruska a Evropy)

Do kurzů Institutu teď dochází osm studentek.

 

 

Přátelská pomoc aktuálně: Sbírková kampaň na Kaspik dětem

I letos - už po čtvrté! - vyhlašujeme sbírku na podporu uskutečnění myšlenky letního ozdravného pobytu dětí (sirotků a polosirotků) ze sociálně velmi slabých rodin v Grozném. Myšlenka umožnit některým dětem z Grozného vidět, ochutnat a užít si moře vznikla před třemi lety a velice se uchytila. Čečensko je totiž stále dost uzavřené území a i když je přístup k moři relativně nedaleký, pro většinu rodin, se kterými spolupracujeme, je kontakt s mořem cosi jako sen. První rok to pro ně byl neuvěřitelný zázrak. Další roky to byla vzpomínka, spojená s možností opakování, které pomáhalo tmelit jejich komunitu. Ono to na obou stranách vypadá, že když se to uskutečnilo třikrát, uskuteční se i počtvrté. Opak je pravdou. Při současné situaci (důsledky krize, tvrdá normalizace v Čečensku, proměna priorit pro dobročinnosti atd.) sbíráme týmž způsobem jako poprvé, a sebrat potřebné prostředky je dnes ještě těžší než na začátku.

Cílem sbírky, která zastřešuje Dobročinný koncert u svatého Salvátora 17. 6. 2010 bude proto shromáždit peníze právě na letošní Ozdravný pobyt dětí u moře hlavním cílem benefičního koncertu u sv. Salvátora 17. 6. Protože při něm budou přítomné naše dvě kolegyně Roza a Chava a kolega Zaindi z Grozného, bude po koncertu následovat společenský večer s večeří pro všechny dosavadní sponzory programu Přátelské pomoci. Nemajíce žádné prostředky k uskutečnění této akce, apelujeme na všechny dámy, které se ještě pamatují na časy, kdy se v Berkatu uplatnily jako vynikající „Pečky" - večeře bude pojata prakticky a nostalgicky jako svépomocné dílo. Prosím, přihlaste se mi, pokud budete ochotné stvořit a dodat nějaké své domácí kulinářské dílko, abychom včas daly dohromady pestré menu a stůl byl dostatečně „nakrytyj" .

 

 

Úspěchy chovu kraviček v rodině Muzaevých

Kráva, kterou v únoru mohli Muzaevovi díky sbírce českých sponzorů konečně zakoupit v rámci programu Přátelské investice, se zhruba před měsícem úspěšně otelila. Můžeme očekávat, že stůl u sv. Salvátora bude tedy obohacen domácím tvarohem od břehu řeky Sundži, kde se kravička, novopečená matka telátka se jménem Čečeška, za pečlivé péče Ramzana, Zaindiho, Rozy a vnoučat popásá. A to v bezpečné vzdálenosti od býčka, který po ztrátě původní schwarzenberské matky poněkud zanevřel na svět a baví se pouze s pánem domu.

 

 

Příjezd dětské taneční skupiny z Grozného do Čech 3. - 7. 6.

Připravovaná událost zatím těžko uvěřitelná, leč vše nasvědčuje tomu, že se uskuteční. Před týdnem se nám nečekaně naskytla možnost hostit v Čechách na pár dní legendární dětský čečenský taneční soubor Daimohk (viz odkazy níže), který jezdí po Evropě vlastním autobusem a po cestě z Francie (Avignonu), kde končí 2. 6., hodlá navštívit Jižní Čechy. Tento plán vznikl po intenzivních rozhovorech posledního týdne, vše začalo telefonátem vedoucího skupiny Ramzana Achmadova, se kterým jsem se setkala několikrát již dříve v Grozném. Řekl - „všude v Evropě jsme byli, ale u vás ještě ne." O této skupině vznikl někdy v roce 2002 film „Tancuj, Groznyj", který se s velkým ohlasem promítal na festivalu Jeden svět.

Během posledních dnů tedy vznikla operativní četa lidí, kteří se rozhodli zkusit myšlenku příjezdu souboru. Díky doporučení starosty Hluboké Tomáše Jirsy se podařilo se získat ke spolupráci Týnu Hrčkovou z Českých Budějovic, která zajednala sál Bazilika. Pan starosta dohodl i ubytování ve sportovním areálu na Hluboké. Petře P. se povedlo v Praze dohodnout sál v La fabrice, není však dosud jasné, jestli soubor bude schopen vystoupit dvakrát těsně za sebou. Takže se počítá spíše s variantou jihočeskou. Bude otázkou posléze operativně organizační, zda se soubor rozhodne navštívit na den i Prahu (bez vystoupení) a zda se nám podaří zorganizovat ubytování v rodinách.

Vystoupení v Bazilice je naplánováno na sobotu 5. 6. večer. Do Prahy by soubor pak dorazil v neděli 6. 6. a zůstal do příštího dne, kdy by se odebral na další pouť domů.

Případní zájemci o poskytnutí noclehu, máte možnost se předběžně přihlásit.

Záštitu a podporu akci přislíbili kníže Karel Schwarzenberg a senátor a starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Odkazy o souboru Dajmohk:: http://www.youtube.com/watch?v=z9mKEz-9X2A

http://video.mail.ru/mail/baratovr/304/570.html

Pokud se to podaří, rádi bychom v této souvislosti připomněli formou rozhovoru či debaty s Ramzanem Achmadovem i náš dávný projekt Tancem proti terorismu.
(
http://www.proculture.cz/artsinfo/performing-arts/festivaly-predstaveni/tancem-proti-terorismu-cecensky-tanecni-soubor-marso-v-cr-1194.html

BERKAT A MARŠO - FILM -
http://www.ceskatelevize.cz/program/10173307917-14.02.2008-20:00-2-berkat-a-marso-stesti-a-svoboda.html?searchstring=Berkat+a+Mar%9Ao&obdobif=archiv&backaddr=search

Pokud vás tato zcela náhlá aktivita zaujme a rozhodnete se přispět nápadem, či zapojením v pozici dobrovolné spolupráce při přípravě a samotné akci, ozvěte se na mou mailovou adresu či telefonicky (608 829 535)

 

 

Změny v institucionálním zázemí programu

Od listopadu roku 2001 dosud byl čečenský program provozován občanským sdružením Berkat (historie na http://www.cecna.cz/). Z podnětu afghánské sekce Berkatu a na základě následného rozhodnutí Valné hromady ze dne 22. 3. 2010 probíhá v těchto dnech administrativní proces, který rozdělí původní Berkat na dvě sdružení - jedno se starým názvem Občanské sdružení Berkat ale s novou registrací, a druhé Inbáze-Berkat, o. s., se starou registrací.

V jeho důsledku bude čečenský program nadále administrován pod kuratelou a ve spolupráci se sdružením Berkat-Inbáze.

Spolupráce či začlenění do aktivit nového sdružení s názvem Berkat je otevřeným otazníkem - nově registrované sdružení totiž nemá po dva roky nárok na dotace či granty. Cíl staronového sdružení je autory tiskové zprávy, která je uvedena na webových stránkách obou sdružení, (http://www.berkat.cz/

a http://www.inbaze.cz/) formulován autory jako humanitární činnost v zahraničí a osvěta.

Vzhledem k tomu, že čečenský program není humanitárním, zbývá našemu týmu působení osvětové. Jakmile sdružení bude založeno, pokusíme se dohodnout nějakou formu spolupráce.

Zkrátka a dobře, praktickým důsledkem vývoje v Berkatu je to, že čečenský program bude za této situace fungovat patrně pod oběma organizacemi.

 

 

Současné složení českého týmu česko-čečenského programu:

Ing Alexandr Zpěvák - ekonom InBáze Berkat o.s, Zdeňka Švestková - dobrovolná administrativní spolupracovnice

Jana Hradilková - koordinátorka projektu Komunitní centrum Semya, sekretářka ostatních česko-čečenských programů, spoluzakladatelka, spolupracovnice a sponzorka programů původního sdružení Berkat.

Štěpán Černoušek, Jana Ilovičná, Dáša Ferjenčíková, Marina Bačkovská, Tomáš Šmíd

spolupracovníci a sponzoři jednotlivých projektů čečenského programu

 

 

Inzerce:

Hledáme dobrovolníky pro doprovod a pomoc při pobytu čečenských dětí z taneční skupiny Dajmohk ve dnech 2. - 7. 6. (termín je zatím uváděn s výhradou změny). Je třeba znalost ruštiny. Hledáme též zájemce, který by byl ochoten dělat souboru 4. 6. průvodce v Českém Krumlově.

Rádi přivítáme další zájemce o spolupráci v našem týmu: podmínkou je vůle a schopnost se operativně scházet na různých místech, nadšení a zájem o věc samu, vlastní nápady a ochota do nich investovat čas a často i vlastní peníze. Vítáme i schopné fondální rejžovače (fundraisery) a já osobně bych velice uvítala z řad přátel čečenského programu i potenciálního nástupce, který by měl chuť a schopnost v dalších letech převzít koučování a další rozvoj tohoto programu jako celku.