25.05.2010 Příjezd dětských tanečníků z Grozného se neuskuteční

daymokh.jpg

 

Téměř tři neděle jsme se věnovali dosti hektickým přípravám na událost, spontánně iniciovanou přáteli z Grozného. Nečekaně se naskytla možnost hostit v Čechách na pár dní legendární dětský čečenský taneční soubor Daimohk, který jezdí po Evropě vlastním autobusem a po cestě z Francie (Avignonu) měl v úmyslu zastavit se v České republice. Jak jsem zjistila dodatečně, cestu autobusem zvolili právě kvůli návštěvě Čech.


Plán vznikl po intenzivních rozhovorech posledního týdne, vše začalo telefonátem vedoucího skupiny Ramzana Achmadova, se kterým jsem se setkala několikrát již dříve v Grozném. Řekl - „všude v Evropě jsme byli, ale u vás ještě ne." O této skupině vznikl někdy v roce 2002 film „Tancuj, Groznyj", který se s velkým ohlasem promítal na festivalu Jeden svět.

 

Během posledních dnů tedy vznikla operativní četa lidí, kteří se rozhodli zkusit zrealizovat myšlenku příjezdu souboru. Díky doporučení starosty Hluboké Tomáše Jirsy se podařilo získat ke spolupráci Týnu Hrčkovou z Českých Budějovic, která zajednala sál Bazilika. Pan starosta dohodl i ubytování ve sportovním areálu na Hluboké. Petře P. se povedlo v Praze dohodnout sál v La fabrice, vyjednávali jsme nejdřív, zda jsou tanečníci schopni vystoupit dvakrát těsně za sebou. V průběhu vyjednávání byl program postupně redukován na dva dny v Praze. Sehnali jsme rodiny, ochotné soubor ubytovat, dojednali exkurzi souboru v rámci Afrického fotbalového dne... Vážnější pochybnosti nastaly, když vedení souboru na pár dní nekomunikovalo, ukázalo se, že čekají na prodloužení schengenského víza a že se rozhodně nebudou moci zdržet déle než den. Díky neobyčejné ochotě ředitele La Fabriky Richarda Balouše se dodařilo i posunout dopředu termín koncertu. 21. 5. nakonec vedoucí souboru volal, že prodloužení víz bylo zamítnuto.

 

O čem je tedy tato zpráva?

 

Jednak o příjemném překvapení z toho, že v této zemi má náš program v Čečensku ještě příznivce, ochotné jednat na poměry neuvěřitelně operativně a vstřícně. Proto ještě jednou velice děkujeme za záštitu a příslib finanční pomoci knížeti Karlu Schwarzenbergovi, za organizaci ubytování a podporu panu starostovi Hluboké Tomáši Jirsovi, Kristýně Hrčkové z Českých Budějovic, Richardu Baloušovi z La Fabriky, a několika dalším lidem, kteří se k této vpravdě přepadové a zkraje téměř neuskutečnitelné akci postavili čelem.

 

Je to ale i zpráva o českém renomé v Čečensku. Daimohk je dnes nejpopulárnější státem podporovaný dětský soubor v Čečensku, vzniklý na stejných, či velmi podobných základech, jako Maršo. Pověst o tam, kterak čečenské děti dvakrát v Čechách a na Moravě pobývaly, je v Grozném stále živá a je spojená s tím, co Maršo (v překladu svoboda) má v názvu...

 

Pro mne je tato zkušenost zprávou o tom, že je třeba do budoucna se k myšlence tance jako prostředku komunikace vrátit a že tanečníci v Čečensku to dobře cítí.

 

S Ramzanem Achmadovem jsme si slíbili, že příště to určitě vyjde a že se pokusíme najít způsob, jak zkusit navázat na to, co jsem zde začali s Vachou Těmirchanovem a Maršem.
(viz
http://www.proculture.cz/artsinfo/performing-arts/festivaly-predstaveni/tancem-proti-terorismu-cecensky-tanecni-soubor-marso-v-cr-1194.html)

 

BERKAT A MARŠO - FILM ke zhlédnutí zde: http://www.ceskatelevize.cz/program/10173307917-14.02.2008-20:00-2-berkat-a-marso-stesti-a-svoboda.html?searchstring=Berkat+a+Mar%9Ao&obdobif=archiv&backaddr=search

 

Odkazy o souboru Dajmohk:

Jana Hradilková