2.09.2010 Podpořte nahrávání čečenských pamětníků!

3613-photo_preview.jpgJiž pět vyprávění čečenských pamětníků si můžete poslechnout na portále Paměť národa. Tři muži a dvě ženy hovoří o deportaci z Čečenska v roce 1944, životě ve vyhnanství i o posledních válkách. Projekt natáčení čečenských pamětníků, který jedinečným způsobem přibližuje pohnutý osud tohoto kavkazského národa, běží od ledna letošního roku. Nahrávky rozhovorů jsou přístupny v originálním znění, dále jsou některé části jejich přepisu přeloženy do angličtiny a do češtiny. Čečenské pamětníky najdete na adrese http://www.pametnaroda.cz/project/witness/id/15.


 

Myšlenka projektu, původně nazvaného „Paměť staříků", vzešla z dlouholeté spolupráce Berkatu s Rozou Muzajevou, ředitelkou dobročinné organizace Semja v Grozném. Tuto myšlenku se podařilo realizovat ve spolupráci s portálem Paměť národa, který propojuje a zpřístupňuje veřejnosti výsledky různých oral history projektů.

 

Projekt nahrávání čečenských pamětníků můžete podpořit zasláním finanční částky na účet: 911676001/5500 (Raiffeisen Bank), konstantní symbol 558, variabilní symbol 12345. Náklady na nahrání a zpracování jednoho pamětníka (včetně dopravy za pamětníkem, sestříhání a přepsání nahrávky, překladu do angličtiny atd) se pohybují od 6-10 tisíc korun. Čím více peněz seženeme, tím více pamětníků budeme moci natočit a uveřejnit.