20.12.2010 Kolibřík z Grozného

lyceum.jpgNásledující článek je o aktivitách naší kolegyně, spisovatelky a novinářky Tamary Čagajevy z Čečenska. Tamaru je možné považovat za obrozenkyni čečenské kultury, vydala řadu knih a do čečenštiny přeložila například pohádky bratří Grimmů. Tyto pohádky přivezla i do České republiky dětem čečenských uprchlíků. Nyní Tamara Čagajeva vychovává dospívající generaci čečenských publicistů:

 

 

 


„Když jsme se rozhodli vytvořit tento web, dali jsme si několik cílů. Především jsme chtěli co nejlépe představit činnost naší školy, od jejíhož otevření uplynuly v září 2010 teprve tři roky. Pochopitelně jsme také počítali s tím, že prostřednictvím tohoto webu získáme nové kontakty, dozvíme se mnoho informací a navážeme nová přátelství. A v neposlední řadě bylo naším cílem vybudovat a čestně obhájit naši pozici v prostoru internetové komunikace, protože poslání naší školy nás k tomu zavazuje".

To jsou slova, kterými prezentují své záměry tvůrci webu http://www.pl-kolibri.ru/ v soutěži o „Zlatý web Čenetu". Přitom jedno uznání ve zmíněné soutěži web grozněnských „Kolibříků" již získal - a to po pouhém půl roce od svého založení.

Obsah webových stránek, nesoucích jméno nejmenšího a nejčipernějšího ptáčka na světě, tvoří studenti Prezidentského lycea v Grozném, přesněji řečeno, posluchači Školy mladých žurnalistů, kterou na tomto lyceu vede známá čečenská novinářka Tamara Čagaeva. Studenti , kteří jsou členy redakce, připravují též školní časopis, který by měl být rovněž publikován na webu a mimo to někteří z nich již zveřejňují své příspěvky i v jiných médiích.

Tato snaha říci své slovo v prostoru celosvětové sítě internetové komunikace a představit se tam tak, jak jsme zvyklí se setkávat s prezentací českých či jiných evropských středních škol, bezpochyby přímo souvisí s vývojem, kterým Čečensko prochází v posledních letech. Ani historie vzniku této školy nebyla výjimkou.

Prezidentské lyceum se nachází v městské čtvrti Ippodromnyj, v prostoru, kde bylo v roce 1988 rozhodnuto vybudovat nové sídliště, jehož součástí měla být i škola. Po rozpadu Sovětského svazu se ale veškeré práce zastavily a až do roku 2007 původní záměry stavitelů připomínaly jen rozestavěné konstrukce plánovaných budov, chátrajících uprostřed zpustlého prostranství. Na základě rozhodnutí vládních orgánů však byla během několika měsíců roku 2007 stavba školy dokončena, a to tak rychle, že již od září téhož roku zde mohla začít výuka. Celkový počet žáků všech 11 ročníků Prezidentského lycea představuje 1540 dětí ve věku od 6 do17 let. O chod školy pečuje na 150 zaměstnanců, z čehož jednu třetinu tvoří členové pedagogického sboru.

„Prezentace naší práce navenek začala založením zmíněné Školy mladých žurnalistů," řekla nám Tamara Čagaeva v závěru roku 2010. „Pak jsme s dětmi začali vydávat školní časopis a později také vytvářet webové stránky naší školy. Ale u toho nezůstalo. Spolu se studenty jsme se pustili do vybudování velkého školního archívu a teď je před námi další úkol - chceme s přispěním dětí shromáždit a sepsat vzpomínky těch, kteří zažili velkou deportaci příslušníků čečenského národa za stalinské éry v roce 1944. Těžko říct, co nás napadne dalšího. Ale určitě to není poslední úkol, do kterého se pouštíme."

 

(čch)