15.11.2011 Rok svateb, rok kritický

cukrarna02.jpg(Praha - Groznyj, Semja 2011) Letošní rok byl pro naše ženy v Grozném vkročením do další fáze konání. Prakticky poslední tři roky jsem je připravovala na to, že dojde k „vyschnutí zdroje" - tedy že nastane doba, kdy naše ministerstvo už nebude mít zájem či možnost dále poskytovat peníze nutné na provoz našeho vzdělávacího dámského klubu. Ta změna proběhla při sdíleném vědomí toho, že letošní situace bude i prubířským kamenem vytrvalosti a efektivnosti modelu pomoci, který jsme za posledních deset let společně vytvořily. Protože ovšem ženy čelily situaci, kdy budou muset pracovat prakticky zadarmo a v podmínkách, které stačily samy pro své aktivity vytvořit, bylo velkou otázkou, kolik z nich vydrží při dosavadním nasazení.


Vydržela pochopitelně Roza. Ostatní členky týmu ji povzbuzují, ale prakticky všem se podařilo si najít jinou práci. A tak se vše teď odehrává v domku Cukrárny, kterou se manželům Muzajevým podařilo postavit a vybavit české sponzorské dary v loňském roce. Kurzy, které jsou v Grozném čím dál tím populárnější, probíhají právě tam. Využívají je v tomto roce už výhradně dívky na vdávání.

Připravujete se na rodinný život a potřebujete získat patřičné sebevědomí budoucí hospodyně? Potřebujete rady do života? Potřebujete vědět, jak umět zvládnout a uhájit vlastní důstojnost, rozhled, smysl pro realitu, krásu, zdraví, přehled o mikrosvětě svého domu a zahrady? Schází vám rodič či jiný blízký člověk, který by vás vybavil k životně nejdůležitějšímu přechodu do světa „naostro"? Takového člověka můžete najít v Cukrárně - u grozněnské „Mať Terezy" , která má letos na kontě již hezkých pár spokojěně provdaných slečen.

Roze se už její kolegyně a jejich muži v dobrém pochechtávají, že by si mohla otevřít kuplířskou agenturu. Kdo zná zvláštně schizofrenní poměry v současném Čečensku, tuší, jak moc je role Rozy nezastupitelná. Roza v tomto roce zúročuje všechny osobní i pracovní zkušenosti, které v poválečném období nasbírala - jak osobně ve své velké a stále se rozrůstající rodině - tak pracovně - společně s námi, jako naše nejstarší čečenská kolegyně. Nepolevuje. Školí, vyučuje, zaučuje, předává energii, humor, um, fortel, nezlomnost. Pokračuje v tom, co začala.

Zároveň s tím začíná i více a šířeji komunikovat se ženami z druhých organizací, se kterými se společně snaží sepisovat komplikované žádosti o evropské peníze. S mizivou nadějí na úspěch. Ze strany specificky velkorysého čečenského prezidenta a jeho zcela podřízené administrativy zatím nulový zájem. A tak si navzájem dámy z těch pár místních organizací, které v posledních letech v Grozném vydržely dělat užitečné věci pro druhé, předávají případy potřebných, kteří vypadnou z divokého (a)sociálního a bizarního systému. A když už nevědí kudy kam, začnou se smát, a smějí se a smějí, až slzí do těsta.

Podívejte se na čerstvé fotografie, na kterých je vidět skupina momentálně běžícího kurzu pro nastávající čečenské matky.

Pokud by se vám chtělo pomoci Roze vydržet v tom, co dělá, v tomto krizovém hubeném období, budeme moc rádi. Stačí malá částka, před Vánoci máme již něco málo nasbíráno. Pokud se rozhodnete nám se zimní sbírkou pomoci, dejte vědět Janě Hradilkové, prosím, abychom se dohodli. Možností je buď přes účet nebo hotově - peníze budeme posílat začátkem prosince do Grozného přes naši společnou přítelkyni.

Velice děkujeme všem, kteří pro udržení letošního programu Semji přispěli a všem, kteří se rozhodnou pomoci i teď. Vaše pomoc bude neocenitelná.

Jana Hradilková, 608829535, kristanka@nebesa.cz

Č.ú: 911676001/5500 k.s. 558, v.s. 11125  

 

cukrarna01.jpg

 

cukrarna03.jpg

 

cukrarna04.jpg

 

cukrarna05.jpg

 

cukrarna06.jpg