23.05.2013 Kaspik 2013

Vyhlášení letní sbírky na uskutečnění 6. ozdravného pobytu dětí z Grozného u Kaspického moře v Dagestánu.

DSC00077.JPG

 


„Má smysl se ptát, jestli je smysluplné pomoct zapomenout partě čečenských dětí, na to, co se v Čečensku děje, na všechny jejich starosti a trápení a odvézt je k moři, kde i po pár dnech je neskutečně vidět, jak jim pomáhá na astma a další nemoci? Má smysl pár korunami dokázat to, že děti, které přes rok moc důvodů k smíchu nemají, se několik dlouhých dní nepřestanou smát, hrát si a jejich jedinou starostí je, kolik temp zvládnou uplavat, jak dlouho vydrží pod vodou a jestli postaví nejkrásnější hrad z písku? Ano má. Má to ten největší smysl, jaký jsem kdy zažila. Žádné velké granty na papíře, žádný monitoring, evaluace, EU speak a témata, která jsou zrovna ten rok v kurzu. Jenom děti a konkrétní pomoc, kterou skutečně potřebují."

Slova Kateřiny Faitové, studentky bezpečnostních studií Masarykovy univerzity v Brně, která spolu se svou kolegyní Janou Kotrbovou a učitelem Tomášem Šmídem prožily týden s výpravou dětí z Grozného v lázních Izberbaš v Dagestánu. Ozdravný pobyt u moře je akce, která každoročně probíhá od dob, kdy ještě naplno běžel náš vzdělávací a dobročinný program v Grozném. Zatím se nám pokaždé povedlo na ni zmobilizovat dobrou vůli přátel a dárců, ochotných přispět do sbírky tak, aby se pobyt mohl uskutečnit. A pokaždé to stejně považujeme za zázrak. Myslím, že tímto zázrakem se obdarováváme vzájemně - my zde i oni tam - a Katka z Brna si to myslí podobně:

„Kaspik" se dá dělat díky lidem, kteří dělají svět Světem, díky lidem, kterým přijde normální pomáhat a díky těm, kterým přijde normální obětovat velkou část života a času pro pomoc druhým. Dal mi obrovský pocit vděku a obdivu k Róze, Leně a Janě a všem dárcům z Čech i Moravy, bez kterých by Kaspik nikdy nebyl. Dal mi obrovský pocit zodpovědnosti za to, aby Kaspik pokračoval každý rok a aby dětí mohlo jet co nejvíc. Ale v Kaspiku nejde o mě a o nás, ale o tu partu čečenských prcků, kteří díky Kaspiku mohou být zase na chvíli šťastnými, zdravými a bezstarostnými..."

Částka, kterou každý rok musíme dát dohromady, se pohybuje okolo 100 tisíc korun.

Termín výjezdu letos plánujeme na dobu rojů svatého Vavřince, tedy po 10. srpnu, po skončení ramadánu.

Všem věrným, velkorysým i novým dárcům, kteří se rozhodnou se i letos této sbírky účastnit, předem velice děkujeme.

 

Jana Hradilková, www.cecna.cz

Zbuzany, 20. 5. 2013

 

Číslo účtu:

911676001/5500, Raiffeisen Bank,

konst. symbol 558, var. symbol 111111

 

Fotografie z loňského pobytu u Kaspického moře najdete ZDE.