4.01.2018 Projekt Delikatesy v roce 2017

delikatesy 2018 02.jpgMilé přítelkyně, milí přátelé,

od poslední návštěvy našich přítelkyň z Grozného uplynulo víc než sedm měsíců. Nastal čas podat vám opět zprávu o tom, jak pokračuje jejich dílo, podpořené z vašich příspěvků. Nejprve přehledně a suchou řečí čísel:

Od května 2017 se s občerstvenou vervou po návštěvě v ČR pustil tým Delikatesy opět do práce. Do prosince 2017 uskutečnily naše ženy celkem čtyři kurzy. Jeden kurz znamená celkem osm lekcí, (obnášejících společné výuky přípravy různých druhů delikates a pokrmů včetně následného stolování).


Kurzy proběhly postupně ve čtyřech rajonech - první na předměstí Grozného (19 žen), druhý v Nažajurtovském rajónu v obci Čirdik – v horách poblíž dagestánských hranic (13 žen), třetí opět v jiném předměstí Grozného v obci Berjozka (16 žen) a čtvrtý v obci Rošni-Ću v Urusmartanovském rajonu – 18 žen.

 

Celkem se tedy kurzů tedy účastnilo 66 žen a dívek. Službu psychologa využilo k individuálním konzultacím od května celkem 18 žen, dále pak dalších 39 žen využilo možnost terapeutických skupin. Právnické konzultace využilo celkem 7 žen, jednalo se o průběžnou právnickou pomoc a účast u soudu. delikatesy 2018 01.jpg

 

 

 

Z korespondence a pravidelných zásilek obrázků jsem se dověděla či vycítila následující: Je to vlastně první námi podpořený projekt, který rozšířil svůj akční radius i na vzdálenější venkov, mimo oblast Grozného. Výjezdy do horských vesnic nejsou jen tak. Cesta do Nažajurtovkého rajonu trvá 5 hodin a bylo třeba tam zůstávat přes noc v rodině, u které kurzy probíhaly. Podmínky v této obci jsou většinou nuzné, často tam lidi nemají sporák ani troubu. Proto jim nakonec jednu v Grozném sehnaly a dovezly ji. Tento kurz čítal třináct lidí, z nichž nikdo se ovšem nechtěl fotit. 

Skupinky žen i přesto, že se do kurzů přihlásily, se dlouho chovaly odtažitě a s nedůvěrou, až téměř na konci kurzu se atmosféra uvolnila a nakonec tam vznikl vztah plný radosti a pochopení.

V každé obci se skupiny žen chovají jinak a mají jinou skladbu. Vždy samozřejmě závisí i na tom, která rodina kurzy hostí. Ve druhém odlehlém horském místě přišly do kurzů hlavně ženy s dětmi, protože neměly, kdo by je hlídal. Děti vypadaly dost nenajedeně, takže zde to mělo i přidaný efekt nakrmení hladových žaludků, navíc se jim to velmi líbilo, přiložily ruku k dílu a leccos se přiučily.

Roza se v jednom dopise pochlubila, že jí následně chodí zprávy o děvčatech, která se dostala i díky posílení kompetence hospodyňky pod čepec.

Nejčastějšími účastnicemi kurzů Delikates v horách jsou totiž mladá invalidní či osiřelá děvčata, tedy ty s následky války, ty, které zůstávají stranou a které v podstatě nemá kdo vychovávat. Nicméně skupiny jsou ale i překvapivě generačně pestré. 

 

delikatesy 2018 03.jpg

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kdybych měla shrnout efekt toho, co teď v posledním roce díky vaší pomoci vzniklo a proběhlo, je to asi takto: Podstatné je vědomí, že hlavním smyslem jejich práce je pomáhat lidem k obnově osobního sebevědomí a důstojnosti tím, že je uvedete do vztahu, pospolitosti, sounáležitosti. Izolace, do které je dostává současný režim a jeho bezohledná, hulvátská pravidla, je paralyzující. Příprava jídla skýtá v tomto ohledu úžasné možnosti, je to nejen inspirace, tvoření, ale především společenská událost, což je něco, co se z praxe čečenské společnosti vytratilo; lidi žijí za zdmi, nemluví spolu, je tam atmosféra tiché, napětím nabité atmosféry, strach komunikovat tvoří ten výše zmíněný dusivý poklop. Zážitek normální radosti ze společenství je pro zúčastněné většinou nový a podle všeho značně osvobozující. Je to možná pro nás (zatím) nepředstavitelné – ale už jen to, že vyjdou ven ze svých kutlochů, je pro ně prostě energetickou vzpruhou.

 

Roza získala letos na jaře vícevstupé vízum, takže se sem opět chystá ve druhé půlce února. Určitě uspořádáme setkání, na kterém bude možnost probrat podrobnosti. Budeme velice rády, pokud se ho zúčastníte. Termín setkání ohlásíme včas, bude to nejspíše  23. února u příležitosti každoročního uctění památky obětí násilného vysídlení severokavkazských národů do Střední Asie. Podrobnosti včas ohlásíme. 

 

Pokud byste měli zájem přispět na pokračování Delikates, je možné příspěvek poslat na veřejnou sbírku Berkatu. (č.ú. 544905/5500)

 

Všechny vás moc zdravím, děkuji za přízeň, pochopení a velkorysost.

S pozdravem Berkat a Maršo do Nového roku

Za česko-čečenskou společnost a  o.s. Berkat

Jana Hradilková

  

delikatesy 2018 04.jpg

 

 

delikatesy 2018 07.jpg

 

 

delikatesy 2018 08.jpg