3.07.2008 Novinky Čečenské sekce od zimy do jara 2008

Začátkem července je snad období velké nejistoty a narůstajících problémů ukončeno - na účet Berkatu přichází z ministerstva vnitra platba na 1. kvartál 2008. končí tak období čekání a nejistoty, zda budeme moci pokračovat v našich projektech.
  • V prosinci 2007 jsme završili společně skolegyněmi zpartnerské organizace Semja (nově registrováno pod názvem Regionalnyj obščestvennyj fond) tříletý program podpořený zdotace českého Ministerstva vnitra a soukromých sponzorských darů.
  • Chceme pokračovat dál, a již zkraje podzimu jsme začali pracovat na plánech, jak dál. Vznikl další projekt, který byl na webových stránkách MV dne 27. 11. 2007 vyhlášen jako přijatý do dotačního programu pro roky 2008 a 2009. Společně skolegyněmi jsme vytvořily pevný strukturovaný rozpočet na každý měsíc dopředu. Roza, Fatima, Lena a Chava byly společně snámi přesvědčené, že nejpozději do března budou prostředky ztéto dotace uvolněné. Tým našich kolegů a kolegyň se od ledna pustil do práce na novém projektu - proběhla rekonstrukce a renovace Domku Centra, vybavili si kuchyni, od února zahájili plný provoz stávajících kurzů, šicí dílny plus dalších kurzů - vaření a angličtiny, byl otevřen dětský koutek.
  • Absolvujeme šestiměsíční čekání na uvolnění prostředků zdotace MVČR, schválené vlistopadu 2007 - začátkem července je snad období velké nejistoty a narůstajících problémů ukončeno - na účet Berkatu přichází zMV platba na 1. kvartál 2008. Dluhy za nájem a investice do zahájení provozu Centra jsme splatili jenom díky zázemí naší sbírky.
  • V druhém dubnovém týdnu vyjela dobrovolnice naší skupiny Julie na vlastní náklady na zkušenou do Semji. Fotografie ztéto návštěvy jsou kvidění vrubrice Fotogalerie.
  • Ve stejné době jsme podnikly sdalší dobrovolnicí čečenské sekce Dášou cestu do USA, kde jsme na několika místech podnikly projekce filmu Berkat a Maršo snáslednými debatami o současném životě a naší práci vČečensku a v Grozném.
  • Vznikla spolupráce sprojektem Medela, která vpřípadě úspěšného završení své benefiční kampaně podpoří myšlenku vzniku Praktického rodinného institutu v Grozném.
  • Pomalu otevíráme nové webové stránky o Čečensku http://www.cecna.cz/, anglická verze http://www.chechnya.cz/, kterými chceme poskytnout prostor pro informace nejen znaší pracovně-poznávací perspektivy, ale i všem dalším lidem a skupinám, se kterými spolupracujeme a o kterých víme, že se situací vČečensku dlouhodobě zabývají.
  • Na FAMU se již půl roku schází pracovní skupina kprojektu festivalu České dny vGrozném. Festival byl původně plánován na říjen 2008. Zdůvodů zvětšující se nejistoty na obou stranách (české i čečenské) jsme se rozhodli pořádání festivalu odložit na jaro 2009.
  • Ukončením tříleté veřejné sbírky jsme završili další etapu programu Přátelské pomoci vyčerpáním nasbíraných prostředků. Nejhezčími momenty byl výjezd dětí kmoři a předání výtěžku sbírky na léčení holčičky Madlen. Všem milým dárcům děkujeme a doufáme, že snámi a snašimi přáteli a rodinami vČečensku zůstanou i vdalších etapách. Všichni se těší, že se se svými dobrodějnými „Čečechy" jednou setkají...