25.02.2009 Česko-čečenský Pietní výstup na Petřín

Berkat_pochod_008_photo IZ.jpgDěkujeme všem, kdo i přes nepřízeň počasí přišli podpořit tradici každoročních česko-čečenských výstupů na Petřín a účastnili se společné modlitby za návrat lepších časů pro lid na Kavkaz.

Akce se uskutečnila 23. února při příležitosti Světového dne pro Čečensko.


 

23. února se na různých místech v Evropě scházejí lidé, solidarizující s osudem čečenského národa. Ve světě je tradice známa pod názvem World Chechnya Day (http://www.worldchechnyaday.org/). Je to den výročí deportace čečenského a ingušského národa do Střední Asie, provedená NKVD na Stalinův příkaz, která byla ukončena až v roce 1957 jejich návratem do vlasti. Při deportaci a během následujících let zahynulo několik stovek tisíc Čečenců, Ingušů, ale i mnoha dalších Stalinem deportovaných příslušníků jiných národů.

Berkat_pochod_005_photo IZ.jpgV Praze tato tradice vznikla pořádáním česko-čečenských demonstrací proti násilí v Čečensku v týž den. Nejprve na náměstí Míru nebo na Václavském náměstí, od roku 2005 pak získala podobu společných výstupů na Petřín, který byl se svou rozhlednou a skutečností kopce skromnou pražskou reminiscencí na kavkazské hory s jejich charakteristickými „bašňami" - neboli strážnými věžemi.

Tradice každoročních výstupů na Petřín je vyjádřením solidarity Čechů s Čečenci, připomínkou velké křivdy na tomto malém kavkazském národě, protestem proti totalitě, zamyšlením nad jejími důsledky v podobě deformace myšlení a lhostejnosti, která přispívá k podobným katastrofám, modlitbou za přežití a zachování života národa, kterému v jeho kritických dobách nebylo de facto pomoci. Každý rok se sejde pár stálic (nikdy například nechybí bývalý starosta obce Věděno, pravidelně dobývající vrchol se zpožděním, nebo paní senátorka Fischerová, která je naopak na úpatí hory u památníku obětem komunismu vždy včas).

Berkat_pochod_009_photo IZ.jpgLetos nakonec i přes extrémně nevlídné počasí dorazili 4 muži čečenské národnosti, 4 děti, z nich jedno v šátku, a 17 žen většinou zralého věku. Jedna z žen přinesla čerstvě upečené buchty, další matička ohromnou termosku s čajem. Letos chyběly tradiční svíčky v barvách čečenské vlajky, ze kterých účastníci vytvořili uprostřed kruhu planoucí srdce. Svíčky po mnoha letech konečně došly a navíc mocně pršelo. Tak jsme vytvořili kruh, po kterém jeden každý poslal svou soukromou modlitbu za důstojný život na Kavkaze. Nebylo to moc, nebylo to ale málo...

 

Více fotografií najdete ZDE.

Fotografie z loňského výstupu na Petřín jsou ZDE.