7.02.2012 Jak se žije „našim" v Grozném (v nouzovém režimu)

roza_1.jpgMáme za sebou první měsíc nového roku ve staré, lehce redukované sestavě.

 

Nic moc se od listopadu ostatně nezměnilo, Rozin program výcviku budoucích vzdělaných, šikovných a inteligentních nevěst v prostoru Cukrárny pokračuje, nával je jak býval, tj. stejný, ne-li větší, dotace ani evropská ani česká se neobjevila... a ani žádný nadšený fundraiser z nebe českého ni globálního nespadl.


Nedávno mne ale velice mile překvapil, ba přímo šokoval jeden z našich nejvěrnějších přispěvatelů, sám mladý otec od rodiny, z vísky zvané Kosoř- s nabídkou docela pěkné částky v řádu desítek tisíc penízů na nějaký užitečný projekt. Vyjednávám s ním pochopitelně o projektu, který je v Grozném nejen nejužitečnější a nejunikátnější, ale za současných okolností i jediný možný - a je jím právě projekt Rodinného prakticého Institutu pro mladé slečny.

feduskina.jpgVzhledem ke chronicky neúnosnému statutu dobrovolné matky Terezy se Roza ovšem zabývá - či lépe řečeno je nucena se zabývat - ještě jednou pro ni stále ještě relativně novou aktivitou - a tou je psaní evropských a jiných zahraničních projektů. Píše je ovšem nikoli sama, ale společně o nich rokují a chlívky se snaží vyplnit i další ženy a muži z hrstky jiných malých nevládek, které v Grozném vytvářejí jakousi sociálně-etickou nadstavbu tím, že se věnují všelijak poškozeným spoluobčanům. Mám radost především z toho, že se pravidelně scházejí a komunikují, nicméně z dopisů, které mi přicházejí od Rozy i od ostatních přátel z těchto spolků, zatím moc naděje na zřetelný efekt neplyne. Ráda bych o těchto spolcích časem napsala víc, některé z nich znám léta - jako např. Sintem, Ženskoe dostojenstvo, ARD - Denal, Niso - to jsou nejstarší spolky, jejichž výdrž je impozantní, ale jsou tam i nové, které se do této nové koalice dosti aktivně zapojují a já jsem zvědavá, do čeho tato poměrně nová situace vyústí. Pamatuji si, že ty spolky mezi sebou nikdy moc spontánně nekomunikovaly, až teď. Občas jim nějakou žádost opřipomínkuji - oni ji pošlou - a nic, pak další naděje, další probdělé noci, další žádost, další stohy vyplněných papírů, další vzepětí energie, další očekávání a další zklamání. Procházejí přesně tím, čím jsem procházeli kdysi my... Vlastně ty roky spolupráce s českým Ministerstvem vnitra, které umožnilo rozjezd a fungování našeho sociálně vzdělávacího programu v Grozném za peníze českých daňových poplatníků, byly i přes veškerá dramata svým způsobem idylické. (Je vlastně zvláštní, jak tato letitá spolupráce nakonec zmrzla bez jakéhokoli rezumé ve vzduchoprázdnu...)

roza1.jpgCo bude dál? Jak dlouho to naše statečná Roza vydrží? Jak dlouho ještě vydrží v Čechách hrstka věrných, kteří její energii podporují třeba jen tím, že na ni a na další přátele občas vzpomenou?

Obnoví se energie lidí, která opět naváže na staré rozpracované plány Paměti staříků nebo stáží čečenských lékařů v Čechách?

Časy se rychle mění, ale některé vztahy zaplaťpánbůh zůstávají. A jistě - tvoří se i nové, jen my o nich nevíme.

Píšeme si s Rozou teď možná častěji než dřív. Před pár dny jsem se jí zeptala na to, jak se mají naši známí a přátelé ze skupiny Maršo a z programu Přátelské pomoci. Odpověděla mi velice rychle. Tak mne napadlo, že její letošní přípisky a odpovědi nechám tak, jak jsou a podělím se o ně s vámi, eventuelními čtenáři a někdejšími účastníky toho našeho česko-čečenského souputničení....

Pěkné počtení, a pokud by někdo chtěl někoho z našich přátel kontaktovat nebo prostě pozdravit, nebo se na něco ještě Rozy prostě zeptat, obraťte se na mne, mohu posloužit jako e-poštmistryně.

Jana Hradilková, Zbuzany 6. 2. 2012

 


12.1. Zdravím Tě, drahá Jano!

Jak se Ti daří, co Tonča a všichni ostatní?

Byly u mě na návštěvě Fatima, Lena, Chava.

Fatimě se jako vždy daří výborně. Mluví teď hlavně o své práci na ministerstvu, což nás až tak moc nezajímá!

Ale jak víš, posloucháme ji až do konce!

Lena měla krátkou přestávku v práci, ale teď už to zase nabíhá, její dívky chodí do školy.

Pokud jde o Chávu, tak to v práci všechno klape, problémy má jen v rodině. Její dcerA Aza se rozešla s manželem a vrátila se domů. Je to kvůli tomu, že nemůže přijít do jiného stavu.

U nás mám zase obavu, že snacha Luiza porodí dřív, včera jsem ji skoro odvezli do nemocnice, ještě by to měla vydržet do 20.2. Uvidíme!

Musela jsem se smát když mi Lena řekla, že bych měla pracovat v porodnici!

Jano, byla jsem v Niso, načrtli jsme tam náš společný projekt, uvidíme co z toho bude!Posílám Ti adresu té ženy z Moskvy, která pro naše staříky poslala 3.000 Rb.

 

Všechny, všechny mohutně zdravím!

---

 

17.1: Zdravím Tě, drahá Jano!

Děkuji za dopis.

Škoda, že jsem nevěděla kdy má Tonča narozeniny, ale i se zpožděním ji blahopřeju, přeju ji, aby byla vždycky tak veselá a hezká jako je teď!

Aze vyřídím Tvůj pozdrav, už se cítí lépe.

Jako vždy mám rodinné problémy, až už je mi trapno o nich psát.

Včera byla snacha podruhé na ultrazvuku, potvrdilo se, že má dítě příčnou polohu a že se musí přichystat na císařský řez.

Koncem měsíce uvidíme.

Chodí za mnou mnoho nových studentek, abych je vzala, zatím mám ale problém se snachou, hned jak porodí, začnu. Kdybych začala teď, musela bych to potom přerušit.

Všechny, všechny zdravím!

Ahoj!

Čekám telefonát od vašeho týmu!

---

 

24.1. Zdravím Tě, drahá Jano!

Poslala jsem Ti smlouvu, napiš, zda jsi ji dostala.

Dnes jsem byla v organizacích Sintem a Niso v Sintemu se sešlo přes 20 nevládních organizací a cizinci z Ameriky. Jen já jediná jsem byla bez grantu a bez sponsora. Všechny organisace měly i několik sponsorů. Byla jsem tam skoro celý den. Vyslechla jsem všechno. Prosila jsem, aby mi pomohli s projektem, ale ze všech jedině s Niso jsme napsali společný projekt, ale je to ještě vše s otazníkem.

I Fatimu jsem nejednou prosila, aby mi s napsáním projektu pomohla, ale bezvýsledně.

Seděla jsem tam dnes jako žebrák, už se to tak stalo mnohokrát na těhle setkáních. Už tam nebudu chodit.

Jano, jsem tak ráda, žes našla sponsora! Velice podporuji Tvůj nápad.!

Ať se to povede! Všem posílám mnoho pozdravů!

Ahoj!

---

 

Zdravím Tě, Jano.

28.1. Dostala jsem dopis od Amy, která je od Almut, setkali jsme se v Sintemu a ona mi zase poslala pozvánku na setkání. 1.2. jsem jí psala, že příjdu.

V pondělí se dovíme jak to bude s operací snachy Luizy, kdy půjde do nemocnice. Modlím se, aby všechno dobře dopadlo.

Také Zajndi už třetí den leží s houserem, mazala jsem ho všemi možnými mastmi, ale zatím mu nic nepomáhá. Doufám, že se mu uleví. Měřili jsme si tlak, mám mnohem vyšší než on, povídám mu - jak je to v ruské pohádce - bityj ne bitogo vezjot ( - jako kdo je na tom hůř pomáhá tomu co je na tom dobře), směju se mu a říkám, takový habán jsi velký, koukej vstávat!

Jano, včera jsem měla schůzku s Niso, pozvali mně, abych jim dala nějaké údaje pro cestu do Turecka - to je od Almut, myslím, že to má být někdy v červenci. Nevím přesně, ale dala jsem jim všechny osobní údaje.

Teď napíšu o rodinách:

Šovlachovi - otec stále nemocný, před 4 dny jsem s nimi mluvila, také jsem jim přála k novému roku, jsem s nimi a se všemi rodinami stále ve spojení. Na Nový rok dostaly všechny tři dívky vládní pozvání na jolku, byla tam různá představení a dostaly dárky.

Dívky chodí do školy, za pomoci vlády a místního muftijátu jim opravili dům, byla jsem tam, teď je o mnohem lepší než dříve, mají koupelnu, pěknou kuchyň, samostatný pokoj pro dívky a samostatný pokoj pro tátu. Individuální pomoc není - stejně jako dřív. Vždy na nás na všechny vzpomínají a když se sejdeme tam říkají - pojedem k moři! Toto si přejí všechny děti, které jsme tam, díky vám vozili.

 

Tantajevi bydlí v dvoupokojovém bytě, který dostali od strýce když odjížděl do zahraničí. Nejstarší syn Magomed ukončil průmyslovku, ale nemá zaměstnání ve své profesi, pracuje příležitostně když bývá práce na soukromých stavbách, děvče Madina se v 15 vdala (děti zatím nemá).

Tantajevovi - tři chodí do školy, matka Jachita dostává invalidní a vdovský důchod.

 

Málem bych zapomněla, dcera naší švadleny Chavy Aza je zase s manželem, přesněji,

manžel si pro ni přijel.

 

Elchanovi - dvě dívky se vdaly, starší Madina v 15 letech a má už chlapečka, jde mu na druhý rok. Mladší Marjam se vdala ve 14, i jí se narodil kluk, je mu půl roku. Přišli ke mně na návštěvu, dostali drobné dárky. Zbývající tři - dvě děvčata a chlapec - chodí do školy, mladší dívky mi sdělily tajemství, že si jejich otec Magomed našel něvěstu a chce se oženit!

 

O dalších Ti napíši příště.

---

 

Píšu dál!

Agajeva Madlen - v současnosti k ní chodí domů učitel, kterého platí česká Charita. Je tam určitý pokrok, ale dědeček a adoptivní matka mají veliké přání odvézt jednou Madlen do Moskvy na odbornou kliniku, jak se povedlo dřív s Tvojí pomocí ji odvézt na Moskevskou kliniku. Říkají, že nožičku, kterou táhne a napadá na ni by ji tam trochu léčili a ještě také slintá. Madlen zná písmena a číslice. Dům jim ještě nepostavili.

 

Kurmagomadovi - mají krásnou novinku, díky naší Fatimě se dostanou do státní mateřské školy. Byla jsem u vedoucích odboru pro předškolní výchovu a oni mi slíbili, že vezmou 3 děcka, je to výborná událost, protože ty dětičky nějak neposlouchají a jsou divoké. V pondělí se tam musí dodat zbývající doklady.

Fatima volala nějakému vedoucímu a ten dal pokyn, aby vzali děcka do školky. Matka Zalina je po 4 císařských řezech a má problémy, ale zatím nemá možnost jít do nemocnice. Otec si v říjnu zlomil nohu, sundal si sádru dřív než měl a tak stále kulhá. Příjem mají dětské přídavky 400 Rb a občasný výdělek otce.

---

 

Píšu dál!

Poptávala jsem se podrobněji na „děcka" z Marša!

Seda vystudovala ekonomku, vdala se v říjnu, je už ve 3. měsíci, žije v městě v Černorečje.

Chava pracuje s naší Chavou v elitním salonu Ferdaus. Není vdaná.

Taisa je vdaná, má dva kluky a je v domácnosti.

Fatima je vdaná, první dítě (chlapeček) umřelo, má ještě jednoho chlapečka a je v domácnosti.

Milana je svobodná, ukončila studia a je zaměstnaná.

Sestry Madina a CHeda chodí do tanečního souboru Lovzar. Jsou svobodné a pracují v soukromé továrně na cukrovinky.

Dcery Vachy - Líza a Elina chodí do školy.

Vacha - vedoucí, pracuje v městské škole Staropromyslovské čtvrti, vyučuje děti tanci.

Vachita - je svobodný, studuje na universitě.

Vachid (syn Vachy-ved.) je ženatý, má dcerku, pracuje ve státní filharmonii.

Alichan je svobodný, pracuje.

Zelim je svobodný, studuje

Aslanbek - odjel do Ukrajiny.

Machmut - svobodný, končí studia.

Champaša - svobodný, končí studia.

Magomed odjel do Saudské Arabie.

To všechno mi pověděla Chava z Maršo!

 

Teď něco o stařících!

Fedjuškina, Borisova, Osinskaja, Agajev - chodí ke mně často na návštěvu, zvláště Fedjuškina. Moji vnuci vždycky volají - je tady Tvoje Fedjuška! Snad si vzpomínáš, měli jsme tady takovou veselou bábinku - Galušku, takové sluníčko, vypadala, že je ta nejveselejší a náhle umřela, byla to mrtvice.

Osinská a Stukalo dostali byty místo zničených, jsou veliké a hezké.

Alla Charlamova dostala ubytovnu. Stejné ubytování dostal Spasitelev a Larisa - zapomněla jsem příjmení, a Alexejenko tam byl také, ale nedávno ho přeložili do domova důchodců.

Kuraďžjan bábinku si konečně vzala k sobě dcera do Pjatigorsku.

Babinka Zajceva bydlela s vnučkou, vnučku Kateřinu dala na výchovu svým známým, pamatuješ, pomáhali jim z knihkupectví.

A ta malinká bábinka, co chtěla vždycky bydlet u nás se zbláznila a tak ji dali do blázince (psichdispanser).

Zítra Ti ještě o bábinkách napíšu.

Ahoj!

---

 

4.2. Zdravím Tě, Jano.

Poslala jsem Ti fotky mých staříků.

Jak jsem Ti, Jano, psala, na setkání s americkými donory byli i jejich moskevští kolegové a jedna z nich Taťjana si ode mne vzala číslo na mobil a slíbila, že staříkům pomůže jak to půjde. 31. poslala pro ně 3.000 Rb osobně.

Šla jsem na trh, koupila jsem jim každému slepičku, ovoce, bonbony a čaj. Pozvala jsem je k nám domů a udělala malé pohoštění, pili jsme čaj, povídali si, nikdo nás nerušil, a oni měli velkou radost! Potom jsem jim objednala taxi domů, kromě Agajeva. Takže 4 rodiny oslavili příchod nového roku v dobré náladě.

Jano, pokud chceš, pošlu Ti adresu té Taťjany. Žije v Moskvě.

Napiš, až budeš mít čas.!

Všechny pozdravuj!

 

babulja.jpg