27.02.2012 Zpráva o osmém ročníku Pietního výstupu na Petřín

IMG_6289.jpgTradiční výstup na Petřín k uctění památky obětí stalinských represí z roku 1944 se odehrál ve čtvrtek 23. února, v den 68. výročí vysídlení národů ze Severního Kavkazu do Kazachstánu.

Sešlo se nás letos o něco víc než v minulém roce a ve srovnání s předchozími ročníky jsme zaznamenali přítomnost velmi různorodého účastenství, a to jak generačně, tak národnostně.

 

 

 

 


Radost jsme měli z přítomnosti čečenských přátel - z nejvzdálenějšího místa přicestovala paní Zajnap, která provozuje v Českém Rudolci penzionek v samém srdci České Kanady. Dorazil i dávný příznivec Česko-čečenské společnosti, architekt Vlado Milunič s původním domovem na Balkáně, který kdysi ještě na prvních demonstracích proti válce v Čečensku běhal na Náměstí Míru s kloboukem a vybíral příspěvky na pomoc čečenským dětem. Dorazil i běloruský novinář, jehož jméno jsem zapomněla, ale během stoupání vzhůru jsem si všimla jeho živé debaty s dalším čečenským účastníkem.

IMG_6282.jpgDalší výraznou součástí výpravy byla skupinka pěti dam z Ruska, členek multikulturní ženské skupiny Kruhy - Babí léto z Inbaze Berkat, pochodoval s námi i Karel Navrátil ze spolku Múzy dětem, tři velcí a celkem důstojní psi, dva kočárky, ze stálých účastníků přišli - rodina Smetánků se třemi syny, Martina Hrdličová a samozřejmě Věra Roubalová, která nezapomněla ctít tradici novátorským přístupem k vyhledávání nových cest směrem vzhůru, přičemž se průběžně ztrácela a opět pomocí své vysílačky lokalizovala.

Cesta vzhůru tedy nebyla žádným sportovním výkonem, ale skutečnou poutí, lidé diskutovali nebo přemýšleli, ale byla mezi nimi cítit radost ze sdílení. Nahoře foukal vítr, hledali jsme místo, kde by tradiční svíčky ve tvaru srdce a v barvách čečenské vlajky alespoň chvíli vydržely hořet. Místo nakonec našel Said u pravého rohu kostela svatého Vavřince. Nejdéle a nejspolehlivěji hořela svíčka paní z Ruska, která byla vlastně spojením čtyř svící, dovezených přímo z chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě.

IMG_6287.jpgÚvodní slovo měla Věra Roubalová, po společné tiché modlitbě v kruhu pak vyzvala přítomné Čečence ke vzpomínkám. Odezva přišla, a bylo cítit, jak silnou a smysluplnou akcí tato tryzna na Petříně je. Jak stojí za to se zastavit, zpřítomnit a sdílet to, co je součást našeho času s přesahem do minulosti. Jak důležité je umět správně načasovat skrytou emoci. Zajnap i Marina vyprávěly, jejich vyprávění bylo silné, zajímavé a přeneslo nás všechny na chvíli na Severní Kavkaz. Myslím, že i přítomná drobota si tyto momenty otiskne do vzpomínek.

Každý rok je to jiné, protože pokaždé dorazí kromě pevného jádra poutníků i noví lidé. Přirozeně se mění i atmosféra - a letos se mezi námi objevil výrazněji ženský element a tím se celý obřad na vrcholku hory dostal do jiné, a zjevně intenzivnější dimenze. Otevřeli jsme společně prostor, který nezmizí, který přijímá účastenství a žije svým životem podobně, jako přetrvávají i kamenná stavení v kavkazských horách... Smysl soudržnosti člověk pocítí nejsilněji tehdy, pokud ji skutečně prožívá i v momentech míru, ne jen ohrožení.

IMG_6285.jpgKaždoroční výstup na Vavřincovu horu neboli Petřín mne osobně pokaždé donutí vracet se k emocím či myšlenkám, které jsem v souvislosti s vývojem událostí a celkové situace v Čečensku prožívala posledních dvanáct let. Ty výstupy na horu s překrásným výhledem na kulturní a civilizované město, s myšlenkami na to vše, co se přihodilo obyvatelům města Groznyj, jejichž tragédie díky dlouholetému přátelství známe často velice zblízka, vzpomínky na obrovskou míru násilí a dlouhodobého ponížení kolektivní duše národa i zdraví jednotlivců, v různých formách, vnitřní vědomé odmítnutí zvůle a lhostejnosti, která je základní podmínkou pro epidemii beztrestnosti, která se rozlézá všude, nejen na Kavkaze. Potřeba dát toto odmítnutí najevo ve společném gestu.

Dámy po strmém sestupu dolů ještě navrhly posezení u čaje a dohodly se, že se stane novou zvyklostí pro příští ročníky. Všem účastníkům děkujeme a dodáváme - šiřte zprávu o tom, že 23. 2. 2013 se koná další, v pořadí již devátý výstup, hodina a místo srazu zůstává stejné.

Jana Hradilková, 24. 2. 2012


IMG_6288.jpg

IMG_6290.jpg

IMG_6291.jpg

IMG_6299.jpg

IMG_6302.jpg

IMG_6305.jpg