Přátelská pomoc rodinám v Grozném

pratelska_pomoc.jpgDřív nám stále dokola horlivě děkovali. Dnes je to už jiné - jejich děkování se proměnilo v důvěrnější a otevřenější rozhovor, při kterém je cítit, že je pro ně naše existence a spoluúčast důležitá přinejmenším stejně jako naše peníze.

 

č. ú.: 911676001/5500 (Raiffeisen Bank), konstantní symbol 558, variabilní symbol 111

 

Projekt začal v roce 2001 jako Pomoc lidem v ruinách, od roku 2003 do poloviny 2005 jako Přátelská pomoc rodin rodinám (financováno z pravidelných měsíčních příspěvků českých rodin). Od prosince 2005 byl projekt znovu nastartován v obměněné podobě. Od roku 2006 pokračuje projekt dvěma směry:


 

1) Pomoc staříkům

Pomoc starým a osamělým Rusům, Arménům, Kazachům, Gruzínům, ale i Čečencům, kteří prožili většinou obě války v Grozném, kde přežívali ve sklepích a ruinách domů, bez pomoci příbuzných, zcela odkázání na humanitární pomoc. Více informací ZDE.

 

2) SOS akce - Přátelská pomoc rodinám

Další formou Přátelské pomoci jsou nárazové sbírky na konkrétní účelovou pomoc jednotlivým rodinám. Jedná se o neúplné rodiny většinou s malými dětmi, kdy často jeden z rodičů nebo dokonce oba zemřeli.

Za těmito rodinami pravidelně dochází Roza, sleduje jejich momentální situaci a kde může, pomůže. Tyto rodiny zná již velmi důvěrně, takže jednou za čas se s nimi dohodne na jednorázové větší investici do něčeho, co by jim dlouhodobě bylo užitečné. Oblečení pro miminko, střecha, šicí stroj, slepice, školní potřeby... V rámci možností pro nás a „rodinné dárce" pořizuje fotodokumentaci.

 

Příklady posledních úspěšných sbírek:

Střecha pro Jachitu (náklady na opravy domku pro téměř slepou matku šesti dětí)

Madlen - náklady na léčení v sanatoriu pro holčičku Madlen

Šovlachovi - péče o tři děvčata vyrůstající s nemocným otcem v cizím domě

Krávy a slepice - podpora rodinného chovatelství

Ozdravný pobyt dětí u moře - výjezd dětí podvalščiků ke Kaspickému moři

Kurmagomadovi - pomoc s opravou domku

Pomoc pro Zalinu - hospitalizaci těhotné mladé maminky v ohrožení

Taneční škola Maršo - provoz taneční školy Vachy Těmirchanova

Salon Chavy - podpora zakázkového krejčovství v Grozném

 

Důležité pro nás je povzbuzovat energii rodin i jednotlivců, a přitom udržet výchozí model oboustranných přátelských vztahů, spoluúčasti v řešení důležitých existenčních problémů. Součástí naší pomoci je i snaha je vytrhnout z osobních izolací a přimět je k vnímání společenství okolo Centra Semja.

 

Fotogalerie