Fond Semja 

 

Fond Semja (Rodina) působí v čečenském hlavním městě Grozném. Tuto nevládní organizaci založily ženy z Grozného v roce 2005 díky investici českého občanského sdružení Berkat. Fond Semja se zaměřuje na pomoc sociálně nejslabším, neúplným rodinám nebo starým lidem, kteří dodnes žijí v ruinách rozbombardovaných domů.

 

fatima_1.jpg

 

Fatima Padam Batalova – ředitelka fondu Semja, profesí učitelka a ředitelka školy, bývalá spolupracovnice Člověka v tísni pro terénní práci v uprchlických táborech v Ingušsku. V poslední válce přišla o své bratry. Má dceru a dva syny, z nichž jeden (Beka) je nemocný a potřebuje speciální péči. První žena v Grozném, která začala jezdit sama autem. Na kontrolních sta-novištích vykazuje brilantní schopnosti slovní ekvilibristiky.

 

 

 

roza.jpgRoza Muzajeva – naše služebně nejstarší přítelkyně a kolegyně – Petra Procházková se s ní seznámila v roce 2000, když hledala v Grozném ženy ochotné poskytnout rozhovor do knihy o ženách v Čečensku. Od té doby nepřetržitě spolupracujeme, Roza se soustředí na terénní práci s nejpoškozenějšími rodinami a starými lidmi. Roza je charismatický a všeobecně ctěný člověk. Původní profesí je telegrafistka, se svým mužem Zaindim má tři děti a šest vnoučat. V Grozném žije od šesti let. V poslední válce byl rozbombardovaný jejich domek, postupně jej opravují, nedávno jsme rodině pořídili kravičku.

 

 

Chava.jpgChava Muchadinova – Chavě jsme pomohli založit v Grozném „Salon Chava“ - kombinaci krejčovské dílny a samostat-ného zakázkového krejčovství. Spolupracujeme s ní od roku 2003. Od té doby vyučila mnoho žen, které dnes fungují jako samostatné švadleny. Některé z nich se do dílny často vracejí, i když zrovna nejsou peníze nebo zakázky - jen proto, aby mohly být spolu. Chava má muže a tři děti. Ve válce přišli o byt, žijí ve vypůjčeném.

 

 

lena.jpgLena Elžurkajeva – mladá lékařka, Ruska, která se se svým mužem - rodákem z Grozného - seznámila na studiích medicíny na Sibiři. Rok po vypuknutí druhé války se vzali a odstěhovali do Grozného. Lena je zaměstnankyní místní polikliniky a do našeho „klubu“ dochází učit mladé dívky různým zdravotnickým dovednostem. Starým lidem, kteří do Semji docházejí, slouží jako praktická lékařka. Dohlíží též na zdravotní stav rodin z programu Přátelské pomoci.