Vývoj a podoba islámu v Čečensku

(1. 11. 2008) Islám se v Čečensku v průběhu posledních dvou desetiletí stal jedním ze stavebních prvků konsolidace i rozdělení čečenské společnosti. Po rozpadu Sovětského svazu a následném vypuknutí válečného konfliktu nehrálo náboženství významnější roli. Válka se nesla spíše ve znamení sekulárních doktrín nacionalismu a separatismu. Po skončení této první války a před vypuknutím druhé se společnost nacházela v rozkladu a čečenský „stát“ se zmítal v chaosu. Právě takové prostředí vytváří vhodné podhoubí pro šíření extremistických myšlenek. Proto se i v Čečensku začalo dařit fundamentalistickému islámskému směru, v českém prostředí známém jako wahhábismus.

Na otázku jak vlastně islám v Čečensku vypadá, jaký byl jeho vývoj, tradice a jaké jsou jeho současné radikální varianty, se snaží odpovědět tento příspěvek.

Více na Prague Watchdog

 

 

Indiáni Ruska

(4. 7. 2008) "Naprostý respekt k individualitě a zároveň potřeba soudržnosti vtiskly do genů Čečenců reflexy, po staletí předávané. Úctu ke starším a zvláštní smysl pro osobní čest si tento národ zachoval dodnes a myslím, že je pro ně důležitější než islám samotný," říká v rozhovoru pro časopis Lidé a země Jana Hradilková. 

Celý text rozhovoru čtěte ZDE.

 

 

Čečeni soucítí s Gruzií

(15. 9. 2008) Boje v Jižní Osetii a následná invaze ruských vojsk na gruzínské území se staly v Čečensku nejvíce diskutovaným tématem těchto dní. Na rozdíl od počátku devadesátých let minulého století, kdy Čečensko Abcházce a jižní Osetince bezpodmínečně podpořilo, dnes většina Čečenců soucítí s gruzínskou stranou, přestože pluky GRU specnaz Vostok a Zapad tvořené etnickými Čečenci bojovaly na straně Jižní Osetie.

Více ZDE.

 

 

O Čečensku v Českém rozhlase

(30. 8. 2008)  Lékaři bez hranic vydali seznam deseti zapomenutých krizí světa. Český rozhlas Leonardo se každý měsíc věnuje jedné z nich. Tématem srpna bylo Čečensko a jedním z hostů vysílání byla i Jana Hradilková. Jednotlivé pořady si můžete poslechnou i přečíst na stránkách Českého rozhlasu Leonardo: